Enim qui eos rerum in delectus

Nam voluptatem quasi numquam quas fugiat ex temporibus quo est. Quia aut quam quod facere ut non occaecati ut aut. Nesciunt mollitia illum tempore corrupti sed eum reiciendis. Maxime modi rerum.

ausbildung

اوسبیلدونگ آلمان

آموزش فنی و حرفه ای یا آوسبیلدونگ (Ausbildung)

اوسبیلدونگ چیست؟

اوسبیلدونگ نوعی دوره مهارت آموزی است. در دوره های اوسبیلدونگ مهارت های فنی و حرفه ای هر رشته به متقاضی آموزش داده می شود. البته اگرچه این دوره ها کاملا عملی نیستند.
اما تا حدی نیز می توان آن ها را شبیه کار آموزی در نظر گرفت. کسانی که در دوره های اوسبیلدونگ شرکت می کنند بعد ها می توانند به راحتی ویزای کاری دریافت کرده و اقامت اروپا را به دست آورند .

ویزای اوسبیلدونگ در آلمان، تمرین کار کردن

آلمانی ها برای اینکه بهترین و متخصص ترین نیروهای کاری در حوزه های مختلف را پرورش دهند، اقدام به برگزاری دوره های اوسبیلدونگ کرده اند. در حال حاضر در بیش از ۵۰۰ رشته، دوره های اوسبیلدونگ ارائه می شود. طول دوره های نیز بسته به رشته بین ۱ تا ۳ سال متغیر است. دوره های اوسبیلدونگ انواع متفاوتی دارند .
این دوره ها برای ورود به بازار کار بسیار تعیین کننده هستند و امکان ترقی شغلی را در اختیار افراد قرار می دهند. با کسب اطلاع درباره موضوع آموزش های فنی و حرفه ای، میتوانید در اتخاذ چنین تصمیم مهمی بهتر عمل کنید. امروزه نیروهای متخصص بیش از پیش مورد نیاز هستند. از این رو در آلمان کلیه افرادی که دوره آموزش فنی و حرفه ای را به پایان رسانده اند دارای فرصت های خوبی برای یافتن مشاغل جذاب می باشند .
کارآموزان دوره آموزش فنی و حرفه ای دوگانه دارای فرصتی منحصر به فرد برای تلفیق و ترکیب دانش نظری و عملی با یکدیگر می باشند. امتیاز ویژه آموزش دوگانه تأکید جنبه عملی آن است. کارآموزان در خلال تمامی سال های دوره آموزش فنی و حرفه ای خود در روند کار شرکت شان قرار دارند و بدین ترتیب با تمامی فرایندهای کاری شرکت آشنا می شوند. علاوه بر این پس از پایان دوره آموزش فنی و حرفه ای امکان و فرصت خوبی وجود دارد که شرکت آموزش دهنده، کارآموز را استخدام رسمی نماید .
 مزایای آموزش فنی و حرفه ای دوگانه برای افراد :
 طیف گسترده ای از گزینه های شغلی .
 کسب درآمد حتی در طی دوره آموزش فنی و حرفه ای ∙
 صلاحیت فنی و حرفه ای به رسمیت شناخته شده ∙
 امکانات خوب در بازار کار .

انواع آسبیلدونگ


آسبیلدونگ دوگانه:

آموزش های حرفه ای در آلمان عمدتا در سیستم دوگانه انجام می شود. این بدان معناست که شما مهارت ها و دانش لازم را از یک سو در یک شرکت آموزشی و از سوی دیگر در آموزشگاه حرفه ای کسب می کنید .
دو ارائه دهنده آموزش ، یعنی شرکت آموزشی و هنرستان ، با هم همکاری نزدیک دارند ، با این هدف که شما را برای آینده حرفه ای خود به بهترین نحو آماده کنند .
شما به عنوان کارآموز همزمان کارمند و دانش آموز هستید. به همین دلیل به آن "دوگانه" می گویند .
تحت فشار رقابت ، شرکت ها به سرعت قادر به سازگاری با تغییرات فنی و اقتصادی می شوند.
بنابراین شما به سرعت با ماشینهای جدید ، فرایندهای تولید و غیره در شرکت آشنا می شوید .
کلاسها در مدارس حرفه ای معمولا ا یک یا دو روز در هفته برگزار می شود. حدود دو سوم دروس به آموزش تخصصی اختصاص داده شده است. تا آنجا که ممکن است ، کارآموزان یک شغل خاص در کلاسهای تخصصی گروه بندی می شوند .
دستمزد در آموزش معمولا ا بین 350 تا 750 یورو ماهیانه بسته به حرفه شما است و با هر سال آموزش افزایش می یابد.

آسبیلدونگ مدرسه ای:

آموزش مبتنی بر مدرسه ، آموزش حرفه ای است که تمرکز آن بر آموزش در یک هنرستان حرفه ای است ، بنابراین با سیستم آموزش دوگانه متفاوت است .
شما میتوانید در موضوعات بهداشت ، اجتماعی یا رسانه و اغلب حرفه های پرستار سالمند ، فیزیوتراپ ، مربی ، گفتاردرمانگر ، دستیار زبان های خارجی یا دستیار فنی داروسازی دوره مدنظر را انتخاب کنید .
کارآموزان مدرسه به ندرت کمک هزینه آموزشی دریافت می کنند ؛ آنها اغلب باید هزینه مدرسه یا هزینه بیمه و پذیرش را بپردازند .
در این دوره ها کارآموزان اغلب به صورت تمام وقت در مدرسه آموزشهای تئوری و عملی و چندین هفته دوره کارآموزی را در شرکت میگذرانند .
تحصیل تمام وقت مدرسه 2 تا 3.5 سال طول می کشد و با امتحان به پایان می رسد.

تفاوت بین اوسبیلدونگ دوگانه و اوسبیلدونگ مدرسه ای

1 . اوسبیلدونگ دوگانه
2 . اوسبیلدونگ مدرسه ای

الف) دروس تئوری : 1. در هنرستان حرفه ای به طور منظم در روزهای خاصی از هفته برگزار میشود .
2. به طور کامل در مدارس حرفه ای و کالج های حرفه ای به صورت تمام وقت برگزار می شود .

ب) دروس عملی : 1. عمدتا در شرکت آموزشی هستید و درجه اول مهارت های عملی را کسب خواهید کرد .
2. عمدتا کلاس دارید و به عنوان یک قاعده ، کارآموزی های چند هفته ای برنامه ریزی شده در شرکت دارید .

ج) مدت زمان آموزش : 1. از 2 تا 3.5 سال
2. از 2 تا 3.5 سال
چ) درخواست : 1. اغلب لازم است یک سال قبل از شروع دوره کارآموزی یا حتی زودتر از آن به شرکت مراجعه کنید .
2. مستقیم اا یک سال قبل از شروع آموزش خود به مدرسه حرفه ای مراجعه می کنند .

ه) امور مالی : 1. کارآموزان یک کمک هزینه آموزشی توافق شده با قرارداد دریافت می کنند .
2 . در بیشتر مواقع ، هیچ کمک هزینه آموزشی پرداخت نمی شود. مدارس خصوصی اغلب شهریه دریافت می کنند ، مدارس دولتی معمولا ا شهریه ندارند. شما می توانید از قانون کمک آموزشی آموزش فدرال بودجه دریافت کنید.

در اوسبیلدونگ چه دوره هایی ارائه می شود؟

دوره های اوسبیلدونگ بسیار متنوع بوده و در حال حاضر در بیش از ۵۰۰ رشته، دوره های آوسبیلدونگ ارائه می شود.
در ادامه به 13 رشته که در آن حقوق بسیار خوبی به دانشجو تعلق می گیرد اشاره می شود.

1- کنترل کننده ی ترافیک هوایی در میان پردرآمدترین دوره های کارآموزی، کنترلر ترافیک هوایی رتبه نخست را به خود اختصاص داده است. بسته به اینکه در برج مراقبت کار می کنید یا در مرکز، برخاست و فرود هواپیما یا ماشین های پرنده را با خیال راحت از طریق ترافیک هوایی هدایت خواهید کرد. حتی در موقعیت های خطرناک، شما هستید که دستورالعمل ها را صادر می کنید. از آنجایی که مسئولیت این کار بسیار بالاست حقوق بالایی نیز به شما تعلق می گیرد. آموزش شما به دو مرحله تئوری و عملی تقسیم می شود. در یک سال و نیم اول، حقوق ناخالص ماهانه 1150 یورو دریافت خواهید کرد. به محض اینکه در قسمت دوم تمرین خود در برج یا مرکز قرار بگیرید و اولین دستورات را بدهید، بین 4000 تا 5900 یورو درآمد خواهید داشت.

2- مکانیک کشتی مکانیک کشتی مسئول عملیات، نگهداری و تعمیر سیستمها و ماشینهای فنی در کشتی است. علاوه بر این، آنها وظایف نگهبانی روی پل فرماندهی و موتورخانه را بر عهده می گیرند، تجهیزات بارگیری را راه اندازی می کنند، بر انبار ایمن بار نظارت می کنند و تجهیزات ایمنی را در کشتی بررسی می کنند. مکانیک های کشتی به دلیل کارهای دستی، فنی و دریایی متعدد درآمد خوبی کسب می کنند: طبق توافق نامه دستمزد برای دریا، حقوق ناخالص در ابتدای آموزش در حال حاضر 1030 یورو در ماه است. در سال دوم 1290 یورو و در سال آخر آموزش 1785 یورو ناخالص در ماه است.

3- افسر پلیس اگر می خواهید نظم و قانون را تضمین کنید، باید تصمیم بگیرید که به عنوان یک افسر پلیس آموزش ببینید. بسته به مدرک تحصیلی شما به عنوان کارمند دولتی در خدمت متوسطه یا بالاتر آموزش می بینید. همانطور که می توانید تصور کنید، وظایف و مسئولیت های شما با رتبه گسترش می یابد، اما این تنها چیز نیست. به عنوان یک کاندیدای کارمند دولتی در مقام بالاتر، طبیعت ا درآمد شما کمی بیشتر از همکاران خود در بخش متوسط است. در مقام بالاتر، حقوق شما کمتر از 1510 یورو ناخالص در ماه نمی باشد. اما حتی در مقام متوسط نیز می توانید حقوق خود را با 1225 تا 1330 یورو ناخالص در ماه دریافت کنید. این نوسانات مربوط به آموزش در پلیس ایالتی است - زیرا هر ایالت فدرال مجاز است خود حقوق مقامات خود را تعیین کند. اگر آموزش را با پلیس فدرال انجام دهید، 1270 یورو ناخالص در ماه در مقام متوسط دریافت خواهید کرد.

4 - پرستار متخصص پرستاری همچنین در رتبه بندی پردرآمدترین دوره های آموزشی ما قرار گرفته است. به عنوان مثال، شما در بیمارستان ها، خانه های سالمندان، خدمات سالمندان یا موسسات مشابه کار می کنید. در طول دوره آموزش متخصص پرستاری، با اقدامات مختلف پرستاری آشنا می شوید و اصول پزشکی را برای مراقبت از بیماران بیمار یا مسن کسب می کنید.. در سال اول آموزش به عنوان متخصص پرستاری، شما حدود 1165 یورو در ماه، در سال دوم آموزش 1230 یورو و در سال سوم 1330 یورو در ماه درآمد خواهید داشت.

5 - کارمند تامین اجتماعی به عنوان یک کارمند تامین اجتماعی، شما حقوق و روابط بیمه ای را در طول دوره آموزشی خود بررسی می کنید و به مشتریان در مورد امنیت مالی آنها مشاوره می دهید. شما می توانید در پنج حوزه مختلف کارمند بیمه اجتماعی باشید: بیمه سلامت عمومی، بیمه بازنشستگی، بیمه اجتماعی کارگران معدن، بیمه حوادث و بیمه اجتماعی کشاورزی. انتخاب رشته شما نه تنها در فعالیت ها، بلکه در درآمد شما نیز منعکس می شود. حقوق آموزشی شما در رشته بیمه حوادث بیشتر می باشد. در بیمه سلامت عمومی حقوق کم تری به شما تعلق می گیرد. در سال اول معمولا حدود 1120 یورو ناخالص در ماه، در سال دوم 1210 یورو و در سال آخر آموزش تا 1310 یورو وجود دارد.

6 - کارمند بیمه و امور مالی شروع با بیمه عمر و محصولات مالی مختلف تا افزایش مستمری شما: کارمندان بیمه و امور مالی در تهیه تدارکات برای آینده متخصصان مطلق هستند. آنها به مشتریان مشاوره می دهند، به دعاوی بیمه رسیدگی می کنند و قرارداد منعقد می کنند. انعقاد قرارداد کارآموزی به عنوان کارمند بیمه و دارایی قطعا ارزش دارد. در حال حاضر در سال اول آموزش 1070 یورو ناخالص در ماه وجود دارد. کمک هزینه آموزشی در سال های بعد به 1145 یورو یا 1230 یورو ناخالص در ماه افزایش می یابد.

7 - آجرکار دیوارهای ساختمانی تنها یکی از بسیاری از وظایفی است که یک آجرکار در یک سایت ساختمانی انجام می دهد. از جمله به ساخت داربست و عایق کاری و تکمیل سنگ تراشی نیز رسیدگی می کند. برای آجرکاران، کمک هزینه آموزشی بین ایالت های فدرال متفاوت است. در ایالت های فدرال قدیمی، آجرکاران در سال اول تا 905 یورو ناخالص دریافت می کنند. در سال دوم آموزش پول بسیار بیشتری وجود دارد - یعنی تا 1230 یورو. در سال سوم آموزش، دستمزد به کمتر از 1495 یورو افزایش می یابد. نوسانات به قرارداد جمعی صنعت ساخت و ساز بستگی دارد. اتفاق ا بسیاری از مشاغل دیگر در صنعت ساخت و ساز وجود دارند که دارای کمک هزینه آموزشی عالی هستند - به عنوان مثال راه سازان.

8 - کارمند بانک در دوره کارآموزی به عنوان کارمند بانک، شما به یک متخصص همه کاره در تجارت بانکی تبدیل خواهید شد. اگر مشتری بخواهد حساب باز کند، درخواست وام بدهد یا یک مفهوم مالی طراحی کند، شما اولین نقطه تماس هستید. همچنین مطمئن خواهید شد که همه چیز در بانک به خوبی اجرا می شود. در حسابداری شما همچنین تجزیه و تحلیل هزینه ایجاد خواهید کرد. اما لازم نیست نگران هزینه های خود باشید، زیرا از شروع دوره کارآموزی ماهیانه تا 1100 یورو به شما پرداخت می شود. در سال دوم، حقوق ناخالص شما بین 1100 تا 1160 یورو و در سال سوم به 1220 یورو در ماه افزایش می یابد.

9 - دستیار آزمایشگاه فیزیک شما به عنوان یک تکنسین آزمایشگاه فیزیک، خواص و ترکیب مواد و سیستم ها را به طریقه علمی تعیین خواهید کرد. برای این منظور اندازه گیری های فیزیکی و سری های آزمایشی در آزمایشگاه های تحقیقاتی انجام می شود. برای کار به عنوان دستیار آزمایشگاه فیزیک، نه تنها آخرین یافته ها را دریافت می کنید، بلکه پول خوبی نیز دریافت می کنید - به خصوص اگر طبق قرارداد جمعی صنایع شیمیایی دستمزد دریافت کنید. بسته به ایالت فدرال، تا 1055 یورو در سال اول آموزش دریافت خواهید کرد. در سال دوم، حقوق به 1150 یورو، در سال سوم به 1220 یورو و در سال چهارم به 1300 یورو به طور ناخالص در ماه افزایش می یابد. در صنایع شیمیایی مشاغل دستیار آزمایشگاه دیگری با کمک هزینه آموزشی مشابه وجود دارد. اینها برای مثال دستیاران آزمایشگاه شیمی، دستیاران آزمایشگاه بیولوژیکی و دستیاران آزمایشگاه رنگ هستند.

10 - منشی املاک اجاره، خرید، زندگی: مشاوران املاک در امر دلالی و مراقبت از آپارتمان ها و خانه ها متخصص هستند. دامنه وظایف متنوع است و از خرید و فروش املاک و مستغلات گرفته تا مدیریت ساختمان ها و زمین تا مشاوره به مشتریان در پروژه های ساختمانی را شامل می شود. در صنعت مسکن و املاک و مستغلات حتی در حین آموزش پول خوبی وجود دارد. در سال اول آموزش، مشاوران املاک در حال حاضر 1020 یورو ناخالص در ماه دریافت می کنند. در سال های بعد، کمک هزینه آموزشی ماهانه به 1130 یا 1240 یورو به طور ناخالص افزایش می یابد.

11 - متخصص آی تی اکنون چهار رشته مختلف برای کارآموزی به عنوان متخصص فناوری اطلاعات وجود دارد: توسعه اپلیکیشن، یکپارچه سازی سیستم، شبکه های دیجیتال و تجزیه و تحلیل داده ها و فرآیندها. مهم نیست کدام تخصص را انتخاب می کنید: می توانید از کمک هزینه آموزشی خوب در مورد اینرشته ها مطمئن باشید. کمک هزینه آموزشی در سال های بعد به 1100 و 1200 یورو ناخالص افزایش می یابد. با این حال، کمک هزینه های آموزشی مورد توافق جمعی می تواند از ایالت به ایالت کمی متفاوت باشد.

12 - تکنسین مکاترونیک تست، اندازه گیری، مونتاژ ماشین آلات، نگهداری و تعمیر: وظایف مکاترونیک بسیار متنوع است. تکنسین مکاترونیک نه تنها یکی از محبوب ترین، بلکه یکی از پردرآمدترین دوره های کارآموزی می باشد. در صورت انجام آموزش در شرکتی در زمینه صنعت فلز و برق، طبق قرارداد جمعی مربوطه به شما حقوق تعلق می گیرد. در سال اول آموزش، کمک هزینه آموزشی تا 1050 یورو ناخالص در ماه است. در سال دوم 1100 یورو، در سال سوم 1200 یورو و در سال آخر آموزش تا 1265 یورو ناخالص در ماه می باشد. بسته به ایالت فدرال، کمک هزینه آموزشی نیز ممکن است کمی کمتر باشد. بسیاری از کارآموزی های پردرآمد دیگر در صنعت فلز و برق منتظر شما هستند: به عنوان مثال، تکنسین الکترونیک دستگاه ها و سیستم ها یا مکانیک هواپیما.

منشی اداری / محقق حقوقی کارمندان دولت شناخته شده اند که درآمد خوبی دارند. منشی اداری نیز از این قاعده مستثنی نیست. به لطف قرارداد جمعی بخش عمومی ) TVöD (، شما در حال حاضر تقریب ا 1040 یورو ناخالص در ماه در سال اول دریافت می کنید. در سال دوم کمک هزینه آموزشی شما به 1095 یورو و در سال آخر 1140 یورو افزایش می یابد. کارمندان اداری در طول دوره آموزشی و بعد ا در زندگی حرفه ای خود عمدت ا به پرونده ها، قوانین و وظایف مختلف اداری می پردازند.

شرایط و مدارک مورد نیاز دوره های اوسبیلدونگ


مدرک زبان آلمانی در خصوص مدرک زبان آلمانی مورد نیاز ، نمی توان به صراحت گفت که چه مدرکی نیاز دارید. زیرا انچه که مهم است دانش و تسلط به زبان آلمانی شما است .
چون بر ای کار عملی در شرکت ها و همچنان سپری کردن امتحانات در مدرسه نیاز به آشنایی خوب به زبان المانی دارید.اینکه تا چه سطحی باید زبان آلمانی بدانید و به کدام مدرک نیاز دارید، نظر به رشته آوسبیلدونگ شما و یا اینکه شولیشه یا بروفلیشه آوسبیلدونگ است، متفاوت خواهد بود. گاهی اوقات در بعضی از آوسبیلدونگ ها آشنایی به زبان انگلیسی هم شما را کمک خواهد کرد .

 مدارک تحصیلی: برا شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان ، نیازی به مدارک تحصیلی دانشگاهی همانند: فوق دیپلم، لیسانی و یا فوق لیسانس ندارید و همان دپیلم ایران شما کفایت می کند. به خاطر داشته باشید که مدرک دیپلم ایران معادل سال دهم دبیرستان در آلمان است و اگر پیش دانشگاهی هم داشته باشید یک سال دیگر به آن اضافه خواهد شد. البته دیپلم های هنرستان وکار دانش نیز مورد تایید می باشند . . برای بیشتر آوسبیلدونگ های مدرسهای یا شولیشه آوسبیلدونگ، حداقل باید مدرک مدرسه متوسطه یا کلاس نهم را داشته باشید و در بعضی رشته ها مدارک بالاتری مانند دیپلم و یا ابیتور نیاز دارید .

 شرایط سنی هر چند که به شکل قانونی ، هیچ قانون نوشته شده ای در خصوص شرایط سنی برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان وجود ندارد. اما توصیه ما این است که باید با سن کمتر از ۴۰ و حتی ۳۵ سال در این دوره ها شرکت کنید تا بتوانید موفق شوید .

 مدارک یا تجربه کاری سوابق و تجارب کاری که قبلا بدست آورده اید نیز در اخذ دوره اوسبیلدونگ و همچنین موفقیت در این دوره و پیدا کردن کار می تواند تاثیر مثبت داشته باشد .

 رزومه برای دریافت ویزا از سفارت برا ی گذراندن دوره های آوسبیلدونگ، که شما در واقع با ارائه یک رزومه قوی و مرتبط نشان میدهد که به این کار علاقمند هستید و می توانید د رآن در آینده موفقیت خوبی بدست بیاورید .

بعد از تکمیل دوره آوسبیلدونگ چه میشود؟ در پایان دوره آوسبیلدونگ کارآموزان مدرک فراغت خود را از مدرسه، دانشگاه یا هم شرکتی که در آن این دوره را سپری کرده اند، دریافت میکنند و بصورت حرفهای اماده کار در رشته مورد نظر هستید .
شما همچنان میتوانید در همین رشته یا رشته های مشابه تحصیلات تان را به درجه های بالاتر ادامه دهید.