بازگشت
resent3

برای رفع بحران نیروی کار، کانادا نیازمند دانشجویان خارجی است

به گفته رویال بانک کانادا Royal Bank of Canada یا RBC، کانادا باید دانشجویان بین ‌المللی بیشتری را در رشته‌ هایی که با کمبود نیروی کار مواجه است جذب کند و روند اقامت دائم آنها را آسان ‌تر سازد
این بانک که یکی از بزرگترین بانک های کشور است، در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شد، گفت: «موسسات آموزشی، کالج ها و دانشگاه ها باید با دولت همکاری کرده و دانشجویانی را که در رشته های مهندسی، مراقبت های بهداشتی و انرژی تحصیل می کنند در اولویت قرار دهند.»
نویسندگان این گزارش توصیه کرده اند که دولت فدرال با ایجاد یک پورتال، مسیرها و الزامات تحصیل، کار و اقامت در کانادا را برای دانشجویان بین المللی مشخص کند.
کانادا برای افزایش نیروی کار خود به شدت به مهاجران متکی است و گرچه دولت نخست وزیر جاستین ترودو هدفی را برای جذب 1.3 میلیون نفر با اقامت دائم، در سه سال آینده تعیین کرده اما گروه ‌های تجاری و بانک ‌های بزرگ کشور از کارایی سیستم مهاجرت در رسیدگی به تقاضای نیروی کار، نگران هستند.

ناهماهنگی ها
در این گزارش که توسط بن ریچاردسون و یدالله حسین نوشته شده، آمده است: «عدم ارتباط دانشجویان بین المللی با بازار کار، یک ضعف در فرآیند اقامت دائم محسوب می شود. همچنین بین رشته تحصیلی دانشجویان بین ‌المللی و نیازهای بازار کار ناهماهنگی وجود دارد.»
این گزارش نشان می ‌دهد که دانشجویان خارجی بیشتر در رشته ‌های مهندسی، ریاضیات و علوم کامپیوتر که دو حوزه اصلی کمبود نیروی کار پیش ‌بینی ‌شده هستند، تحصیل می‌ کنند. اما تعداد آنها در رشته های مراقبت های بهداشتی، برخی مشاغل و خدمات، و همچنین آموزش نیز باید افزایش یابد تا نیاز بازار کار آینده کانادا برآورده شود.
به گفته آر بی سی، ناهماهنگی های بازار کار ممکن است باعث شود که کانادا در حفظ استعدادهای بین المللی خود ناکام بماند. هفته گذشته، بانک نوا سکوشیا نیز از دولت درخواست کرد که شکاف تحصیلی-شغلی مهاجران را حل کند.

وزیر مهاجرت چه می گوید؟
شان فریزر، وزیر مهاجرت، ماه گذشته در مصاحبه ای گفت که دولت کانادا قصد دارد طی برنامه ای، برای جبران بحران کمبود نیروی کار، از افرادی که اقامت دائم دارند در مشاغل خاص و در صنایعی که از بیشترین کمبود نیرو رنج می برند، استفاده کند. پیش بینی می شود این رویکرد جدید از سال آینده آغاز شود.
داده های دولتی نشان می دهد که صنایع ساخت و ساز، مهندسی، خدمات غذایی و مراقبت های بهداشتی، از بیشترین کمبود نیروی کار رنج می برند. این کمبود نیروی کار منجر به کاهش درآمد و لغو پروژه های مشاغل کانادایی شده و سیستم مراقبت های بهداشتی عمومی را تحت فشار قرار داده است.
آر بی سی گفت: «کمبود نیرو در بخش مراقبت‌ های بهداشتی کشور زنگ خطری است که نشان می دهد کانادا باید به طور استراتژیک به فکر استفاده از دانشجویان بین ‌المللی باشد. با افزایش رقابت کشورهای جهان در جذب استعدادها، کانادا باید برای حفظ افراد بااستعداد بهتر و هوشمندانه عمل کند.»

  • دیگر پست ها: