بازگشت
resent1

شرایط کار دانشجویی در ۸ کشور اروپایی

- اشتغال به کار همزمان با تحصیل در دانشگاه در کشورهای اروپایی رایج است و بر همین اساس این کشورها تلاش کرده‌اند تا مطلوب‌ترین قوانین را برای تعیین چارچوب بهینه نوع شغل، ساعات و فصل کار دانشجویی تدوین کنند.
- بر اساس اعلام اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات)، در سال ۲۰۲۱ میلادی ۲۳ درصد از دانش‌آموزان و دانشجویان (۱۵ تا ۲۹ ساله) مشغول به تحصیل در نظام آموزش رسمی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به صورت پاره وقت کار می‌کرده‌ و ۳ درصد آنها نیز جویای مشاغل پاره وقت بوده‌اند.
- همچنین در میان ۲۷ عضو اتحادیه اروپا، اشتغال به کار دانشجویان در کشورهای غربی عضو اتحادیه معمولا بیشتر است، به طوری که ۷۰ درصد دانش‌آموزان و دانشجویان (۱۵ تا ۲۹ ساله) در هلند کار می‌کنند و این نسبت در دانمارک و آلمان نیز به ترتیب ۴۹ و ۴۲ درصد است.
- هر چند مطابق قوانین اتحادیه اروپا افراد بالای ۱۵ سال مجاز به کار هستند ولی در برخی از کشورهای عضو همچون ایتالیا طول دوره تحصیل تمام وقت اجباری تا ۱۶ سال و بیشتر تعیین شده که موجب بالا بردن سن قانونی آغاز به کار در آنها شده است.
- با وجود چارچوب‌های کلی تعیین شده برای قوانین کار در اتحادیه اروپا، برخی کشورهای اروپایی تلاش کرده‌اند بر اساس قوانین ملی خود شرایط بهتری را  برای اشتغال به کار دانشجویان فراهم کنند:

- فرانسه
در فرانسه، دانشجویان، از جمله آنهایی که از کشورهای عضو و غیرعضو اتحادیه اروپا برای تحصیل به این کشور می‌آیند، مجاز به کار هستند. آنها این امکان را دارند که تا سقف ۶۰ درصد از ساعات کار قانونی سالانه در فرانسه کار کنند که معادل ۹۶۴ ساعت در سال است. در حال حاضر، حداقل دستمزد ناخالص هر ساعت کار در فرانسه ۱۱.۰۷ یورو و خالص دریافتی آن ۸.۷۶ یورو است.
- همچنین دانشجویان مجاز به طی دوره‌های کارآموزی در حین تحصیل هستند که مستلزم امضای قرارداد بین کارفرما و دانشگاه محل تحصیل دانشجوست و در طول آن کارفرما موظف است که ماهانه حقوق دانشجو را بر اساس حداقل نرخ ۳.۹ یورو برای هر ساعت کار پرداخت کند. حداقل دریافتی ماهانه هر دانشجوی حاضر در دوره کارآموزی تمام وقت (روزانه ۷ ساعت کاری) حدود ۶۰۰ یورو است.

- سوئد
هر چند دارندگان ویزا و اقامت تحصیلی در سوئد برای کار پاره وقت محدودیت و سقف ساعتی ندارند ولی یافتن شغل پاره وقت در سوئد بسیار دشوار است. همچنین دانشجویان خارجی برای این که به طور تمام وقت کار کنند، باید حداقل ۳۰ واحد درسی یا یک ترم دوره تحصیلات تکمیلی را با موفقیت پشت سرگذاشته باشند و همراه با مدارک هویتی و اقامتی معتبر خود قرارداد کاری تایید شده از سوی کارفرمای سوئدی را که دریافت حداقل حقوق ۱۳ هزار کرونی (۱۲۱۱ یورویی) را تضمین می‌کند، برای تقاضای دریافت اجازه کار تمام وقت به اداره مهاجرت سوئد ارسال کنند و موافقت اداره مهاجرت این کشور را دریافت کنند. سوئد از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپاست که فاقد قانون حداقل دستمزد ملی است.

- آلمان
دانشجویان خارجی در آلمان اگر اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشند، می‌توانند تا سقف ۲۰ ساعت در هفته در طول هر ترم تحصیلی کار کنند. اما دانشجویانی که از خارج از اتحادیه اروپا به آلمان می‌آیند، تنها می‌توانند ۱۲۰ روز کاری کامل (۸ ساعت در روز و ۴۰ ساعت در هفته) یا ۲۴۰ نیم روز کاری در سال (۲۰ ساعت یا کمتر در هفته) کار کنند.
- در حال حاضر، حداقل نرخ  ناخالص هر ساعت کار در آلمان ۱۰.۴۵ یورو است.

  • دیگر پست ها: