بازگشت
migration-russia

روسیه

روسیه بزرگترین کشور جهان می باشد که بخشی از آن در اروپای شرقی و بخشی در شمال آسیا واقع شده است. از شمال با اقیانوس منجمد شمالی، از شرق با دریای برینگ و دریای اوخوتسک همسایه است.
روسیه با ۱۴ کشور آذربایجان، بلاروس، چین، استونی، فنلاند، گرجستان، قزاقستان، کره شمالی، لتونی، لیتوانی، مغولستان، نروژ، لهستان و اوکراین همسایه است. این کشور با ژاپن، سوئد، ترکیه و ایالات متحده مرزهای دریایی مشترک دارد.
اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید، در اینجا می توانید تمام اطلاعات لازم در مورد این کشور را بیابید.

مزایای تحصیل در روسیه

بر اساس داده های وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه، امروزه تعداد دانشجویان در این کشور حدود 4 میلیون نفر است. از این تعداد 315000 نفر اتباع خارجی هستند. متقاضیان، دانشگاه های پیشرو در مناطق مختلف روسیه را انتخاب می کنند. حوزه‌های آموزشی محبوب دانشجویان خارجی، پزشکی، تخصص‌های مهندسی و فناوری اطلاعات هستند. علاوه بر سطح بالای تحصیلی، دانشجویان در روسیه این فرصت را دارند که به فعالیت های علمی خود ادامه دهند و کارهای جالبی پیدا کنند.

آموزش و پرورش بنیادی

روسیه در آموزش ریاضیدانان، فیزیکدانان، شیمیدانان، مهندسان، برنامه نویسان، پزشکان بسیار خلاق است. آموزش کلاسیک یکی از قوی ترین آموزش ها در جهان محسوب می شود. هر ساله دانشگاه های روسیه در رتبه بندی های جهانی جایگاه های پیشرو را به خود اختصاص می دهند.

طیف وسیعی از برنامه های آموزشی

طیف وسیعی از برنامه های آموزشی در دانشگاه های پیشرو کشور روسیه، از کالینینگراد تا ولادی وستوک وجود دارد و بیش از 4000 برنامه آموزشی پایه با طیف موضوعی عظیمی از علوم پزشکی، فنی و طبیعی تا زبان شناسی را ارائه می دهد.
نقطه قوت آموزش روسی نیز آموزش متخصصان در حرفه های خلاق است. هنرستان ها، تئاتر و رقص، سازمان های آموزشی هنر، دانشگاه های معماری برنامه های متنوعی را به متقاضیان ارائه می دهند. دانشگاه ها همچنین متخصصانی را در رشته های مدرن مانند طراحی بازی یا روانشناسی سایبری تربیت می کنند. برای کسانی که به دنبال مسیرهای خلاقانه هستند، برنامه های هنری و موسیقی وجود دارد. اگر به تازگی برای تحصیل در روسیه آماده می شوید، دوره ها و برنامه های آمادگی برای مطالعه زبان روسی به عنوان یک زبان خارجی در دسترس شماست.

هزینه و کیفیت

هزینه و کیفیت آموزش در روسیه بسیار بهینه می باشد. در سال 2020، هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه در برنامه های کارشناسی تمام وقت حدود 83 هزار روبل بود. بنابراین تحصیل در روسیه برای دانشجویان بسیار مقرون به صرفه است.

فرصت تحصیل رایگان

در روسیه، فرصتی برای خارجی ها وجود دارد که به صورت رایگان تحصیل کنند. هر ساله دولت فدراسیون روسیه چندین هزار موقعیت بورسیه در دانشگاه های سراسر کشور اختصاص می دهد. در عین حال، در برخی از دسته‌بندی‌ها شهروندان خارجی می‌توانند به طور مساوی با روس‌ها وارد مکان‌های دارای بودجه و سهمیه‌های خارج از کشور شوند.

برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی

روز به روز تعداد بیشتری از دانشگاه های روسیه به متقاضیان از سراسر جهان برنامه هایی ارائه می دهند که به طور کامل به زبان انگلیسی ارائه می شوند. شما می توانید هر گرایش، تخصص و سطح علمی را انتخاب کنید.

آموزش تحت برنامه های دو مدرکه

آموزش تحت برنامه های دو مدرکه به برنامه های مشترک با مراکز آموزشی بین المللی گفته میشود. در بیشتر موارد، نیمی از آموزش در دانشگاه های روسیه و نیمی دیگر در کشور دیگری انجام می شود. بنابراین، شما می توانید دو دیپلم از دانشگاه های پیشرو را به طور همزمان دریافت کنید.

یادگیری آنلاین

دانشگاه های روسیه به طور فعال در حال توسعه جهت آموزش عالی آنلاین هستند - امروزه دانشجویان به بسیاری از برنامه ها در تمام سطوح علمی دسترسی دارند. در عین حال، ارایه دوره های آنلاین یکی از گرایش های اصلی در آموزش مدرن است. دانشگاه‌های روسیه مدت‌هاست که بخشی از جامعه جهانی MOOC هستند و به طور فعال حضور خود را در پلتفرم‌های بین‌المللی دوره‌های انبوه Coursera و Edx و داخلی - Open Education، Lectorium و Stepik گسترش می‌دهند.

پردیس ها و آزمایشگاه های با فناوری پیشرفته

هر ساله مجتمع های آموزشی روسیه پردیس ها و آزمایشگاه های جدید با فناوری پیشرفته را احداث می کنند که در آنجا همه چیز برای دستاوردهای علمی شما آماده است. همچنین، اکثر دانشگاه های روسیه خوابگاه های خود را دارند که اغلب در نزدیکی ساختمان های دانشگاهی قرار دارند. هزینه زندگی در آنها معمولاً کاملاً مقرون به صرفه است.

مزایای دانشجویی

شما به عنوان یک دانشجو در روسیه مزایای ویژه ای دریافت می کنید. به عنوان مثال، دانشجویان تمام-وقت می توانند کارت حمل و نقل ویژه ای را برای سفر از طریق مترو، اتوبوس یا تراموا با هزینه بسیار کمتر دریافت کنند. همچنین برای بلیط موزه ها، تئاترها و سینماها تخفیف خواهید داشت. در اینجا می توانید در مورد مزایا بیشتر بدانید.

طبیعت منحصر به فرد و امکان سفر بی پایان

روسیه بزرگترین ایالت جهان است، قلمرو آن چندین منطقه آب و هوایی از قطبی تا نیمه گرمسیری را پوشش می دهد. 29 مکان طبیعی و فرهنگی روسیه در فهرست میراث جهانی یونسکو گنجانده شده است. بایکال عمیق ترین، تمیزترین و بزرگترین دریاچه آب شیرین روی زمین است، کوه های باشکوه آلتای و قفقاز، دره آبفشان ها در کامچاتکا، ستون های کراسنویارسک، طبیعت منحصر به فرد خاور دور، وسیع ترین رودخانه ها تنها چند مکان هستند می توانید در هنگام زندگی در روسیه بازدید کنید. اگر بیشتر مورد توجه آثار فرهنگی هستید، پس به کلیساهای باستانی حلقه طلایی و شمال روسیه، مسجد آبی (زانگر) و کرملین در کازان، مجموعه های کاخ منطقه لنینگراد و معماری اروپایی کالینینگراد توجه کنید. مراکز تاریخی مسکو، سنت پترزبورگ، تومسک و بسیاری از شهرهای دیگر یک میراث فرهنگی ملی هستند و تقاضای زیادی در بین گردشگران از سراسر جهان دارند. برنامه سفر رویایی خود را بسازید و یک سفر بزرگ برنامه ریزی کنید یا برای آخر هفته به کاوش در شهرهای همسایه بروید.
اگر بیشتر مورد توجه آثار فرهنگی هستید، پس به کلیساهای باستانی حلقه طلایی و شمال روسیه، مسجد آبی (زانگر) و کرملین در کازان، مجموعه های کاخ منطقه لنینگراد و معماری اروپایی کالینینگراد توجه کنید. مراکز تاریخی مسکو، سن پترزبورگ، تومسک و بسیاری از شهرهای دیگر یک میراث فرهنگی ملی هستند و تقاضای زیادی در بین گردشگران از سراسر جهان دارند. برنامه سفر رویایی خود را بسازید و یک سفر بزرگ برنامه ریزی کنید یا برای آخر هفته به کاوش در شهرهای همسایه بروید.

فرهنگ غنی

روسیه زادگاه نویسندگان، شاعران، فیلسوفان، آهنگسازان، هنرمندان و موسیقیدانان بزرگ است. در اینجا لئو تولستوی، آنتون چخوف، فئودور داستایوفسکی، نیکلاس روریچ، سرگئی راخمانینوف، بوریس پاسترناک، پیوتر چایکوفسکی، سرگئی آیزنشتاین، مستیسلاو روستروپویچ شاهکارهای خود را به جهانیان عرضه کردند. ادبیات، باله، موسیقی کلاسیک، معماری، نقاشی، تئاتر و سینما فرهنگ روسیه را تشکیل می دهد. همچنین نمایشگاه ها، جشنواره ها، کنسرت ها و رویدادهای دیگر به طور مداوم در شهرهای بزرگ روسیه برگزار می شود.

زندگی ورزشی

زندگی ورزشی ورزش در بین روس ها بسیار محبوب است. اخیراً بسیاری از سالن های ورزشی جدید، مناطق تمرین در فضای باز و استخرهای شنا افتتاح شده است. مجتمع های چند منظوره با تجهیزات مدرن در حال ساخت هستند. تقریباً هر دانشگاه روسیه زیرساخت ورزشی خاص خود را دارد. دانش آموزان به طور فعال در تیم ها جمع می شوند و در مسابقات معتبر جوایزی کسب می کنند. تحصیل در روسیه فرصتی برای حضور در رویدادهای ورزشی در سطح جهانی است.

هزینه زندگی در روسیه

یک دانشجو در روسیه به طور متوسط 300 تا 400 دلار در ماه یا 3000 تا 4000 دلار در هر سال تحصیلی (سپتامبر تا ژوئن) نیاز دارد. بهتر است با 300 تا 400 دلار دیگر برای هزینه های اضافی مانند بیمه درمانی، ترتیبات زندگی در آپارتمان یا خوابگاه (خرید ظروف، ملحفه، مواد شوینده و غیره) و خرید کتاب شروع کنید. کاهش روبل در برابر ارزهای جهانی صرفاً به نفع خارجی هاست، زیرا هزینه های آنها با تبدیل به دلار کاهش می یابد: پرداخت هزینه تحصیل و زندگی در کشور ارزان تر خواهد بود. هنگامی که شهری را برای تحصیل انتخاب می کنید، لطفاً به خاطر داشته باشید که بالاترین قیمت ها در مسکو و سن پترزبورگ است، در حالی که هزینه ها در مناطق دیگر کمتر خواهد بود.

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه بسته به منطقه، دانشگاه و رشته تحصیلی از 122500 تا 880000 روبل (1750-12570 دلار آمریکا) در سال متغیر است.

هزینه اسکان در روسیه

قیمت خوابگاه دانشجویی اجاره ای در روسیه بسته به منطقه، نوع و محل اقامت (خوابگاه، اتاق اجاره ای یا آپارتمان) از 500 تا 35000 روبل (7 تا 500 دلار آمریکا) در ماه متغیر است.

هزینه غذا در روسیه

طبق اطلاعات رسمی، حداقل سبد خرید (شامل نان، ماکارونی، گوشت، ماهی، سبزیجات، میوه، شیر و شکر) در روسیه 4209 روبل (60 دلار آمریکا) در ماه هزینه دارد. خیلی بستگی به منطقه ای دارد که مردم در آن زندگی می کنند و چه چیزی و از کجا می خرند (فروشگاه گوشه ای، سوپرمارکت، بازار). متوسط قیمت نهار در کافه‌ها و رستوران‌های مسکو از 800 تا 2000 روبل (11 تا 28 دلار آمریکا) متغیر است، در حالی که قیمت فست فود حتی از این میزان نیز پایین تر است.

هزینه حمل و نقل در روسیه

هزینه بلیط یک سفره در متروی مسکو 57 روبل (حدود 1 دلار) است، در حالی که یک کارت 60 سفره 1970 روبل (28 دلار آمریکا) هزینه دارد. با استفاده از تخفیف دانشجویی می توان یک کارت ماهانه متروی مسکو را با 405 روبل (6 دلار آمریکا) دریافت کرد، این هزینه در شهرهای دیگر حتی کمتر است.