بازگشت
migration-germany

تحصیل در آلمان 2022

آلمان ، با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، کشوری در اروپای مرکزی است. این کشور دومین کشور پرجمعیت اروپا پس از روسیه و پرجمعیت ترین کشور عضو اتحادیه اروپا است. آلمان بین دریاهای بالتیک و شمال، در شمال و آلپ در جنوب واقع شده است. مساحت آن 357022 کیلومتر مربع (137847 مایل مربع) است و جمعیت آن بیش از 83 میلیون نفر در 16 ایالت تشکیل دهنده آن است. آلمان از شمال با دانمارک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند همسایه است. پایتخت و بزرگترین شهر این کشور برلین و مرکز مالی آن فرانکفورت است. بزرگترین منطقه شهری روهر است.

migration-germany2

ایالت های آلمان

آب و هوای آلمان

آلمان دارای آب و هوای معتدل است که از اقیانوسی در شمال تا قاره‌ای در شرق و جنوب شرقی متغیر است. زمستان‌ها از سرد در رشته‌های آلپ جنوبی تا خنک و عموماً ابری با بارندگی محدود است، در حالی که تابستان‌ها می‌تواند از گرم و خشک تا خنک و بارانی متغیر باشد. در نواحی شمالی بادهای غربی غالب است که هوای مرطوب را از دریای شمال وارد می‌کند و تعدیل دما و افزایش بارندگی را سبب می‌شود. برعکس، مناطق جنوب شرقی دمای شدیدتری دارند. از فوریه ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰، میانگین دمای ماهانه در آلمان از ۳٫۳ درجه سانتیگراد (۳۷٫۹ درجه فارنهایت) در ژانویه ۲۰۲۰ تا حداکثر ۱۹٫۸ درجه سانتیگراد (۶۷٫۶ درجه فارنهایت) در ژوئن ۲۰۱۹ متغیر بود. میانگین بارندگی ماهانه از ۳۰ لیتر بر متر مربع در فوریه و آوریل ۲۰۱۹ تا ۱۲۵ لیتر بر متر مربع در فوریه ۲۰۲۰ متغیر بود. میانگین ساعت‌های آفتابی ماهانه از ۴۵ در نوامبر ۲۰۱۹ تا ۳۰۰ در ژوئن ۲۰۱۹ متغیر بوده‌است. بالاترین دمای ثبت شده در آلمان ۴۲٫۶ درجه سانتیگراد در ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۹ در لینگن و کمترین آن ۳۷٫۸- درجه سانتیگراد در ۱۲ فوریه ۱۹۲۹ در ولنتساخ بود.

مزایای تحصیل در آلمان

آلمان یکی از محبوب ترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی است. تحصیل با کیفیت و برنامه های متعدد کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی و همچنین برنامه های تحصیلی رایگان برای همه دانشجویان خارجی آنجا را به مقصدی جذاب برای دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است. همچنین دانشجویان بعد از اتمام تحصیلات و پیدا کردن کارفرمای مناسب اجازه کار در آلمان را خواهند داشت. در زیر به پنج دلیل عمده برای انتخاب آلمان اشاره خواهیم کرد.
آلمان دارای بازار اقتصادی اجتماعی با نیروی کار مجرّب، موجودی سرمایه زیاد، سطح پایین فساد، و سطح بالا از نوآوری است. آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد ملی در اروپاست و هم چنین جزو چهار تولیدکننده بزرگ در سال ۲۰۰۹ است. بخش خدمات ۷۱٪ از کل تولید ناخالص داخلی، صنعت ۲۸٪ و کشاورزی ۱٪ است. به‌طور متوسط نرخ بیکاری در ماه مه در آلمان ۶٬۷٪ بوده‌است. عرضه نیروی کار نیز با کمبود روبرو بوده‌است و تعداد زیادی «کارگر مهمان» (به آلمانGästarbeiter) به ویژه از ترکیه و یوگسلاوی سابق به کار گرفته شده‌اند. از ۱۹۹۰ کمبود نیروی کار در غرب کشور با مهاجرت از شرق، جمهوری دموکراتیک آلمان سابق، نیز مواجه شده‌است. با این حال نرخ متوسط بیکاری در این کشور با افراد نیمه کار به دنبال کار تمام وقت گرفته شده‌است. نرخ بیکاری غیررسمی در این کشور در سال ۲۰۱۱ ۵٬۷٪ بوده‌است.

   1-آموزش در سطح بسیار عالی

تحصیل در آلمان راهی عالی برای ورود به بازار کار بین المللی است. موسسات آموزش عالی آلمان در سطح جهانی بسیار مورد توجه هستند. مدارک تحصیلی در آلمان در شرکت ها نیز از شهرت خوبی برخوردارند.

   2- رویکرد عملی در سیستم آموزشی

میانبری در مسیر شغلی شما
امکان تحصیل و کسب تجربه کاری همزمان یکی از مزیت های سیستم آموزشی آلمان است. در دانشگاه های علمی کاربردی، تئوری و عمل دست به دست هم می دهند. برخی نیز برنامه های دوگانه (کار/تحصیل) ارائه می دهند. آنها شما را قادر می سازند تا دانش نظری گسترده و تجربه عملی را همزمان به دست آورید. برخی از مدل ها حتی به شما این امکان را می دهند که مدرک لیسانس و صلاحیت های حرفه ای کسب کنید.
آینده شغلی شما
برنامه های مطالعه عملی به شما این فرصت را می دهد که زودتر با دنیای کار آشنا شوید. شما نه تنها چیزهای زیادی در مورد آینده شغلی خود کشف می کنید، بلکه اولین قدم های حرفه ای خود را نیز برمی دارید. از آنجا به کجا می روید؟ شاید بخواهید در آلمان بمانید؟ پس از فارغ التحصیلی، می توانید برای اجازه اقامت اقدام کنید که به شما امکان می دهد برای یافتن شغل به مدت 18 ماه در آلمان بمانید. آلمان فرصت های شغلی زیادی را ارائه می دهد. شرکت‌ها در اینجا به‌طور فزاینده‌ای به دنبال نیروهای جدید برای کمک به ساختن یک آینده اقتصادی قوی هستند.

   3- محیط امن

چه در شهر و چه در اطراف شهر باشید، می توانید آزادانه سفر کنید و احساس امنیت کنید. در سطح بین المللی، آلمان واژه ای برای ثبات است. زندگی اینجا هم همینطور. شهروندان از طریق دموکراسی پارلمانی آلمان بر دولت اعمال قدرت می کنند. امروز مردم به انتخابات عادلانه و حاکمیت قانون اعتماد دارند.
پس از سال ها تقسیم بین شرق و غرب، جمهوری دموکراتیک آلمان (DDR) و جمهوری فدرال آلمان (BRD) در اکتبر 1990 متحد شدند. از آن زمان، کل کشور جمهوری فدرال آلمان نامیده می شود.
تاریخ پرتلاطم آلمان در اعماق خاطرات مردم گنجانده شده است. به همین دلیل است که امروزه قدر امنیت را می دانند. به عنوان چهارمین اقتصاد بزرگ جهان، روابط بین المللی نیز مهم است. حدود 10.6 میلیون نفر از سراسر جهان در آلمان زندگی می کنند. شهرها و روستاها نیز محیط امنی را برای دانشجویان خارجی فراهم می کنند.

   4- جامعه ای با تفکرات باز

در آلمان، می توانید هرکسی که می خواهید باشید، یا بشوید.
جهانی رنگارنگ و متنوع – در آلمان، می‌توانید بدون توجه به جنسیت، منشأ، گرایش جنسی، مذهب یا ترجیحات شخصی خود در اوقات فراغت یا دانشگاه، همان کسی باشید که می‌خواهید. آلمان با آغوش باز از شما در دانشگاه، کافه ها، کلوپ ها، موزه ها، سینماها و تئاترها استقبال می کند. در اینجا می توانید بدون نگرانی روی اهداف خود تمرکز کنید.

   5- چه چیزی برای من مناسب تر است؟

پاسخ به این سوال نسبت به افراد مختلف متفاوت است. بسیاری از برنامه های تحصیلی در آلمان به شما امکان می دهد علایق خاص خود را دنبال کنید. این کاملاٌ به شما بستگی دارد.
آلمان این فرصت را فراهم می کند تا موارد مختلف را امتحان و کشف کنید و دریابد که نقاط قوت شما کجاست. مدرک شما فرصت های بزرگی را برای شما در بازار کار - در سطح بین المللی و در آلمان ایجاد می کند. اقتصاد شکوفای آلمان فرصت های شغلی متنوعی را ارائه می دهد که با شما و اهداف شما مطابقت دارد.

دانشگاه ها و کالج های برتر آلمان

آلمان با شهرت شگفت انگیزی برای اکتشافات علمی و فناوری، خانه برخی از دانشگاه های دارای رتبه برتر در جهان است. مکان هایی مانند دانشگاه بن و مؤسسه فناوری کارلسروهه در سراسر جهان به عنوان بهترین دانشگاه ها که در بر گیرنده بهترین دانشکده های حقوق، پزشکی، بازرگانی و دانشکده های مهندسی هستند شناخته شده اند. چندین دانشکده آلمانی در میان بهترین مدارس و کالج ها در سراسر جهان هستند و مدارک رقابتی را در دوره های کارشناسی ارشد، لیسانس و دکترا را ارائه می دهند و به شما امکان دسترسی به برخی از بهترین دانشگاه های بین المللی در جهان را می دهند.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های برتر آلمان

در اینجا لیستی از متوسط هزینه های تحصیل در دانشگاه های برتر آلمان آمده است:
    دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ – متوسط شهریه 258 یورو در سال
    دانشگاه هایدلبرگ - متوسط شهریه 20000 یورو در سال
    دانشگاه فنی مونیخ - متوسط شهریه 258 یورو در سال
    دانشگاه هومبولت برلین – بدون شهریه

هزینه تحصیل در آلمان

در زیر تمامی اطلاعات مورد نیاز برای محاسبه بودجه تحصیلی در آلمان را مشاهده خواهید کرد.
اگر می‌خواهید در آلمان تحصیل کنید، این مایه خوشحالی است که بدانید دانشگاه‌های دولتی برای برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه دریافت نمی‌کنند (به جز در مواردی که قصد دارید در مقطع کارشناسی ارشد با موضوعی متفاوت از دوره لیسانستان تحصیل کنید) سیستم تحصیل رایگان آلمان برای همه دانشجویان خارجی صرف نظر از کشور مبدا در دسترس است.
تنها استثنا ایالت فدرال بادن-وورتمبرگ است که در پایان سال 2017، شهریه 3000 یورو در سال را برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا بازگرداند.
اکثر دانشگاه‌های آلمان دولتی هستند، بنابراین شما فقط باید هزینه های اداری را بپردازید که معمولاً بین 100 تا 350 یورو در هر ترم می باشد. این هزینه، خدمات سازمان دانشجویی و ثبت نام شما را پوشش می دهد.
با این حال، استثناهایی برای این قانون بدون شهریه وجود دارد. اگر دوره تحصیلی خود را به موقع تمام نکنید و در برمن، نیدرزاکسن، زارلند، زاکسن، زاکسن-آنهالت یا تورینگن تحصیل کنید، ممکن است مجبور به پرداخت شهریه باشید.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی

در دانشگاه های خصوصی آلمان، هزینه تحصیل در مقطع لیسانس به 26000 یورو در سال و برای مقطع کارشناسی ارشد به 40000 یورو در سال می رسد. برنامه های مهندسی و بازرگانی و مدیریت جزو گران ترین رشته ها می باشند.

دانشگاه های بدون شهریه برای دانشجویان بین المللی

در اینجا چند نمونه از دانشگاه های دولتی رایگان در آلمان آورده شده است:
    دانشگاه اشتوتگارت
    دانشگاه مانهایم
    دانشگاه برمن
    دانشگاه کلن
    دانشگاه هامبورگ

دانشگاه هایی که ما در آلمان توصیه می کنیم

    دانشگاه بن
    مدرسه تجارت بین المللی CBS
    دانشگاه بین المللی علمی کاربردی IU
    دانشگاه RWTH آخن
    دانشگاه فنی کایزااسلوترن Kaiserslautern

هزینه های اقامت دانشجویی در آلمان

وقتی صحبت از زندگی در آلمان به میان می آید، مسکن بالاترین هزینه ماهانه ای است که خواهید داشت. گزینه های ارزان تر برای دانشجویان بین المللی، اقامتگاه یا اشتراک در یک آپارتمان اجاره ای خصوصی است. همچنین می توانید یک آپارتمان یک اتاقه (که به آن استودیو نیز می گویند) اجاره کنید. در زیر میانگین هزینه های اقامت دانشجویی در آلمان را مشاهده می کنید:
    زندگی به تنهایی در استودیو: 390 یورو در ماه
    اشتراک یک آپارتمان اجاره ای خصوصی: 365 یورو در ماه
    زندگی در اقامتگاه دانشجویی: 250 یورو در ماه
اتاق های خوابگاه های دانشجویی یکی از محبوب ترین گزینه های مسکن است. بر اساس DAAD، بیش از 40٪ از دانشجویان بین المللی در یک اقامتگاه دانشجویی زندگی می کنند. دومین گزینه پرطرفدار، آپارتمان اشتراکی است که 30 درصد از دانشجویان این نوع اقامتگاه را انتخاب می کنند.
خدمات ماهانه مانند برق، گاز، گرمایش و اینترنت می تواند بین 100 تا 200 یورو به هزینه های زندگی شما اضافه کند.

هزینه های غذا برای دانشجویان بین المللی در آلمان

به عنوان یک دانشجو در آلمان، حدود 170 یورو در ماه برای غذا پرداخت خواهید کرد. اگر به دنبال قیمت های پایین تر هستید، سوپرمارکت های ارزان تری مانند Aldi، Lidl و Netto را امتحان کنید.
اگر می خواهید هر چند وقت یک بار در رستوران شام بخورید، 10 یورو برای غذا در رستوران ارزان می پردازید. یک وعده غذای سه وعده برای دو نفر در یک رستوران متوسط 45 یورو و یک نوشیدنی سبک اضافی 3 یورو خواهد بود.

هزینه ی حمل و نقل

طبق یک پژوهش توسط DAAD، حدود 10٪ از کل بودجه ماهانه دانشجویان صرف حمل و نقل می شود.
کارت حمل و نقل عمومی برای دانشجویان بین 25 تا 200 یورو در ماه است. با این حال، در بسیاری از دانشگاه ها، هزینه حمل و نقل ماهانه در هزینه اداری administration fee که باید هر ترم پرداخت کنید، لحاظ می شود.
شما می توانید به راحتی با دوچرخه در هر شهر آلمان رفت و آمد کنید. نرخ کرایه دوچرخه حدود 15-20 یورو در روز است.
از سیستم قطار دویچه بان Deutsche Bahn آلمان استفاده کنید و از هر شهر آلمانی که می خواهید بازدید کنید. کرایه ها بین 20 تا 70 یورو است.

آموزش عالی و مقاطع آن در آلمان

تحصیلات عالی آلمان در آلمان، تحصیلات عالی را برای افراد واجد شرایطی فراهم می کند که تحصیلات متوسطه را در آلمان یا خارج از کشور گذرانده اند که به آنها حق ورود به تحصیلات عالی را می دهد.

به طور کلی مقاطع عالی آلمان به دوره های زیر تقسیم بندی می شود

   مقطع کارشناسی (Bachelor)
   مقطع کارشناسی ارشد (Master)
   مقطع دکتری (PhD)
   دوره های آوسبیلدونگ (Ausbildung)

چه کسی مسئول نظارت بر آموزش عالی آلمان است؟

مؤسسات آموزش عالی تحت قانون اساسی از استقلال برای مدیریت مستقل اعطای بورس تحصیلی، تحقیقات و فعالیت های آموزشی برخوردارند.
برای مسائل اداری، مانند مسائل دانشگاهی و دولتی، این مؤسسات باید با وزارت کشور هماهنگ باشند.

موسسات آموزش عالی آلمان کدامند؟

مطالعات آموزش عالی (ارائه دهندگان آموزش عالی) در آلمان موسسات شناخته شده ای هستند که دوره های تحصیلی آموزش عالی را ارائه می دهند که منجر به حرفه ای می شود که نیازهای بازار کار محلی و بین المللی را برطرف می کند.
ارائه دهندگان آموزش آلمان که به عنوان مؤسسات آموزش عالی شناخته می شوند عبارتند از:
   دانشگاه ها و مؤسسات برابر.
   "دانشگاه های فنی"/"هوخشوله های فنی".
   "هوخشوله های تربیت معلم
   دانشکده های الهیات
   دانشگاه های علمی کاربردی (فاخشوله ها)
   دانشکده های هنر و موسیقی.
   موسسات آموزش عالی برای نیروهای مسلح فدرال.
   موسسات آموزش عالی ارائه دهنده مطالعات دوگانه "Berufsakademie" (BA).
   موسسات آموزش مداوم حرفه ای "Fachschulen" و "Fachakademien" در برلین. طبق طبقه بندی استاندارد بین المللی آموزش (ISCED)، تحصیلات دریافتی از این موسسات برابر با سطح اول آموزش عالی است.

دانشگاه ها و موسسات برابر آلمان:

دانشگاه های آلمان موسسات آموزش عالی هستند که طیف وسیعی از دوره های تحصیلی را ارائه می دهند. موسسات همتراز با دانشگاه ها تعداد کمی دوره تحصیلی ارائه می دهند، به عنوان مثال. علوم طبیعی و مهندسی، الهیات، آموزش و پرورش یا موارد مشابه.
علیرغم تفاوت هایی که بین آنها وجود دارد، هر دوی این مؤسسات حق دارند تا مقطع دکتری را ارایه دهند.

کالج های هنر و موسیقی در آلمان در چه زمینه هایی تخصص دارند؟

کالج های هنر و موسیقی آلمان موسسات آموزش عالی هستند که دوره های آموزشی را برای آموزش هنرمندان یا موسیقیدانان آینده، از جمله معلمان هنر یا موسیقی ارائه می دهند. برخی از این موسسات تمامی رشته های هنری را تدریس می کنند و برخی دیگر تنها رشته های تحصیلی خاصی در این حوزه را تدریس می کنند.
کالج ها یا هنر و موسیقی آلمان دوره های تحصیلی زیر را ارائه می دهند:
   تجسمی، طراحی و هنرهای نمایشی.
   سینما، تلویزیون و رسانه.
   مطالعات نظری، از طریق موضوعات اصلی زیر:
   هنرهای زیبا
   تاریخ هنر و آموزش هنر.
   تاریخچه و آموزش موسیقی.
   رسانه و ارتباطات.
   رسانه دیجیتال.

دانشگاه های علمی کاربردی "Fachhochschulen" در چه زمینه هایی تخصص دارند؟

دانشگاه های علمی کاربردی آلمان "Fachhochschulen" موسسات آموزش عالی مستقلی هستند که برنامه های آموزشی و پژوهشی عملی و پاسخگو را برای نیازهای بازار کار ارائه می دهند. این مؤسسات عمدتاً خودکفا هستند و برخی از آنها از بودجه عمومی تأمین می شوند.
وجه تمایز کلیدی دانشگاه های علمی کاربردی آلمان، گنجاندن یک دوره آموزشی عملی با حقوق (شغل عملی) "Praxissemester" در برنامه تحصیلی است. چنین آموزش هایی در محل کسب و کارهای خصوصی یا مؤسسات/ادارات دولتی با هدف نزدیک کردن دانش آموزان به نیازهای بازار کار انجام می شود.
اساتید در فاخشوله ها Fachhochschulen، علیرغم آکادمیک بودن، دارای سابقه قوی از تجربه حرفه ای در بازار کار، خارج از دانشگاه هستند.
دانشگاه های علمی کاربردی آلمان دوره های تحصیلی زیر را ارائه می دهند:
   اقتصاد کشاورزی.
   طرح.
   فن آوری.
   کسب و کار.
   کار اجتماعی.
در کنار سایر دانشگاه های علمی کاربردی آلمان، "Verwaltungsfachhochschulen" وجود دارد. آنها برنامه های مطالعاتی را به ویژه برای آموزش و آموزش کارمندان دولت فدرال اداره دولتی ارائه می دهند. حدود 29 موسسه از این دست در آلمان وجود دارد که توسط فدراسیون یا لند حمایت و مدیریت می شوند.
توجه: در برخی از کشورها Fachhochschulen "دانشگاه های علمی کاربردی" نامیده می شود.
صلاحیت های سیستم آموزش عالی آلمان
مدرک لیسانس – اولین مدرک تحصیلی عالی آلمان
اولین مدرک تحصیلی در آلمان مدرک لیسانس است. دوره استاندارد تحصیل در دوره کارشناسی 6 ترم یا 3 سال تحصیلی کامل است. در دانشگاه های علمی کاربردی، تحصیلات لیسانس 6 تا 7 ترم به طول می انجامد که شامل کار عملی نیز می شود. در کالج های هنر و موسیقی آلمان، چنین مطالعاتی حدود 8 ترم یا 4 سال تحصیلی به طول می انجامد. در آکادمی های حرفه ای 3 سال تحصیلی به طول می انجامد. در Fachschulen تحصیل در مقطع کارشناسی 2 سال تحصیلی به طول می انجامد.
بسته به نوع موسسه آموزش عالی صادرکننده آن، عناوین کارشناسی متفاوتی وجود دارد که به شرح زیر است:
   لیسانس هنر (BA).
   لیسانس علوم (BSc).
   لیسانس مهندسی (B.Eng.).
   لیسانس حقوق (LL.B.).
عناوین لیسانس صادر شده توسط دانشکده هنر و موسیقی:
   لیسانس هنرهای زیبا (BFA).
   لیسانس هنر (BA).
   لیسانس موسیقی (B.Mus.)
عناوین لیسانس صادر شده توسط مؤسسات آموزش عالی ارائه دهنده تحصیل در زمینه آموزش:
   لیسانس آموزش و پرورش (B.Ed.).
رشته های تحصیلی لیسانس در آلمان کدامند؟ رشته های تحصیلی لیسانس در دانشگاه ها و موسسات معادل آلمان.
دانشگاه ها و مؤسسات برابر آلمان به دلیل ارائه گسترده ترین دوره های تحصیلی در مقایسه با سایر مؤسسات ارائه دهنده آموزش عالی شناخته شده اند.
دوره های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه ها و موسسات مشابه آلمان به شرح زیر است:
   زبان، علوم انسانی و ورزش.
      فلسفه
      الهیات
      باستان شناسی و مطالعه دوران باستان.
      تاریخ.
      مطالعات هنر / تاریخ هنر.
      موسیقی شناسی/تاریخ موسیقی.
      مطالعات تئاتر/هنر نمایشی.
      زبان ها و ادبیات اروپایی و غیر اروپایی.
      تحصیلات.
      روانشناسی.
      کتابداری/علوم اسناد/مطالعات رسانه.
      ورزش ها
   حقوق، اقتصاد و علوم اجتماعی.
      قانون
      علوم اجتماعی.
      علوم اداری.
      اقتصاد.
      علوم سیاسی.
   ریاضیات و علوم طبیعی.
      ریاضیات
      فیزیک
      علوم کامپیوتر.
      علم شیمی.
      بیوشیمی.
      زیست شناسی
      علم زمین.
      داروخانه
   دارو.
      طب انسانی
      دندانپزشکی
      دامپزشکی.
   زراعت، جنگلداری و علوم تغذیه.
      زراعت.
      جنگلداری
      علم تغذیه
   علوم مهندسی.
      معماری.
      مهندسی عمران.
      ژئودزی.
      مهندسی برق.
      مهندسی مکانیک.
      مهندسی شیمی.
      مطالعات ترافیک و حمل و نقل.
      تکنولوژی محیطی.
      معدن
برنامه های تحصیلی بین المللی لیسانس که دانشگاه ها و موسسات برابر آلمان ارائه می دهند عبارتند از:
   زبان و علوم انسانی.
   حقوق، اقتصاد و علوم اجتماعی.
   علوم مهندسی.

رشته های تحصیلی لیسانس در دانشگاه های علمی کاربردی آلمان.

Fachhochschulen دوره های تحصیلی لیسانس زیر را ارائه می دهد:
   زراعت، جنگلداری و علوم تغذیه.
   علوم مهندسی.
   اقتصاد / حقوق اقتصادی.
   کار اجتماعی.
   مدیریت عمومی، اداره دادگستری.
   فناوری اطلاعات، علوم کامپیوتر و ریاضیات.
   علوم طبیعی.
   طرح.
   مطالعات اطلاعات و ارتباطات.
   پرستاری و مدیریت در نظام سلامت عمومی.
برنامه های تحصیلی بین المللی لیسانس که دانشگاه های علمی کاربردی آلمان ارائه می دهند عبارتند از:
   حقوق، اقتصاد و علوم اجتماعی.
   علوم مهندسی.
رشته های تحصیلی لیسانس در آلمانی Fachschulen.
برنامه های تحصیلی لیسانس که موسسات آموزش حرفه ای مستمر ارائه می دهند عبارتند از:
   اقتصاد کشاورزی.
   طرح.
   فن آوری.
   تجارت و مددکاری اجتماعی.
موضوعات اصلی تحصیل در مقطع کارشناسی در این موسسات عبارتند از:
   مهندسی برق، مکانیک و ساخت و ساز.
   مدیریت کسب و کار.
رشته های تحصیلی لیسانس به آلمانی Berufsakademien.
برنامه های تحصیلی لیسانس که آکادمی های حرفه ای در آلمان ارائه می دهند عبارتند از:
   کسب و کار.
   فن آوری.
   کار اجتماعی.

مدرک کارشناسی ارشد – دومین مدرک تحصیلات عالی آلمان

دومین مدرک تحصیلات عالی در آلمان مدرک کارشناسی ارشد است. برای تکمیل تحصیلات در یک برنامه کارشناسی ارشد آلمانی 2 تا 4 ترم طول می کشد. در دانشگاه ها و موسسات برابر و همچنین دانشکده هنر و موسیقی این دوره بیشتر 4 ترم است. در Fachhochschulen این دوره 3-4 ترم است.
برای تکمیل مدرک کارشناسی ارشد، دانشجویان باید 300 امتیاز اعتبار ECTS شامل امتیازهای دریافت شده توسط مدرک قبلی را نیز کسب کنند. برای تکمیل مدرک کارشناسی ارشد، دانشجویی که مدرک قبلی آن مدرک لیسانس است، باید 360 امتیاز ECTS کسب کند.
عناوینی که می توان با گذراندن مدرک کارشناسی ارشد آلمانی در دانشگاه ها یا موسسات مشابه دریافت کرد عبارتند از:
   کارشناسی ارشد هنر (MA).
   کارشناسی ارشد (کارشناسی ارشد.)
   کارشناسی ارشد مهندسی (M.Eng.).
   کارشناسی ارشد حقوق (LL.M.).
   کارشناسی ارشد آموزش و پرورش (M.Ed.).
عناوینی که می توان با گذراندن مدرک کارشناسی ارشد آلمانی در کالج ها یا هنر و موسیقی دریافت کرد عبارتند از:
   کارشناسی ارشد هنرهای زیبا (M.F.A.).
   کارشناسی ارشد هنر (MA).
   کارشناس ارشد موسیقی (M.Mus.).
عناوین قابل دریافت با تکمیل مدرک کارشناسی ارشد آلمانی در دانشگاه های علمی کاربردی عبارتند از:
   کارشناسی ارشد هنر (MA).
   کارشناسی ارشد (کارشناسی ارشد).
   کارشناسی ارشد مهندسی (M.Eng.).
   کارشناسی ارشد حقوق (LL.M.).

برنامه های آموزش عالی آلمان در خارج از سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد

Diplom Examination
برخی از دوره های تحصیلی آلمانی با شرکت در آزمون دیپلم در یک موضوع تحصیلی تکمیل می شود که منجر به دریافت مدرک دیپلم می شود. دیپلم روانشناسی یا مهندسی. اگر دیپلم توسط دانشگاه علمی کاربردی صادر شده باشد، معمولاً شامل عبارت "FH" است.
دیپلم صادر شده توسط دانشگاه های علمی کاربردی با مدرک کارشناسی قابل مقایسه است.

Magister Examination

برخی دیگر از دوره های تحصیلی آلمانی با شرکت در آزمون Magister در یک موضوع مطالعاتی ترکیبی که منجر به مدرک Magister می شود، مانند "Magister of Atrium" تکمیل می شود.
مدرک کارشناسی ارشد صادر شده توسط دانشگاه علمی کاربردی با مدرک کارشناسی ارشد قابل مقایسه است.

Staatsprüfung – State Examination

برای برخی از دوره های تحصیلی، یک امتحان دولتی باید انجام شود تا دانش آموزان را برای یک حرفه خاص که برای منافع عمومی اهمیت دارد آماده کند. این شامل پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، داروسازی، شیمی مواد غذایی، حقوق و آموزش (آموزش) می شود.
چنین مشاغلی را نمی توان بدون گذراندن یک آزمون 2 مرحله ای که توسط ممتحنین دولتی و اساتید دانشگاهی انجام می شود دنبال کرد.

   تحصیل پزشکی در آلمان

یک دوره آموزشی منظم در رشته پزشکی شش سال و سه ماه طول می کشد و با یک آزمون دولتی (Staatsexamen) تکمیل می شود، که با آن فرد مجوز فعالیت به عنوان پزشک (تصویب) را دریافت می کند. آموزش پزشکی فقط به زبان آلمانی ارائه می شود. بنابراین برای تحصیل در آلمان باید شرایط زبان آلمانی را داشته باشید.
43 دانشگاه پزشکی در آلمان وجود دارد. اکثر آنها عمومی هستند و تنها چهار مورد از آنها خصوصی هستند.
دانشگاه های دولتی در آلمان شهریه رایگان هستند - به جز بادن-وورتمبرگ که از دانشجویان غیر اتحادیه اروپا 1500 یورو در هر ترم دریافت می کند.

   تحصیل دندانپزشکی در آلمان

رشته دندانپزشکی در آلمان حداقل 5 تا 6 سال، یعنی 10 تا 12 ترم طول می کشد. این 5 یا 6 سال شامل دو دوره می شود؛ دوره اول حدود 4 تا 5 ترم بوده و شامل دروس علوم طبیعی (فیزیک، شیمی، زیست شناسی و جانورشناسی و مبانی پزشکی فیزیولوژی، بیوشیمی و آناتومی) می شود.
بعد از اتمام این دوره، دانشجویان در آزمونی دولتی شرکت می کنند. در صورت موفقیت در این آزمون، وارد مرحله بعدی می گردند که دوره اصلی و عملی محسوب می شود. این دوره شامل سخنرانی ها، سمینارها، دروس آزمایشگاهی و آموزش عملی می شود. بعد از گذراندن این دوره دانشجویان باید یک دوره آموزش عملی در مراکز درمانی (کلینیک ها و بیمارستان ها) بگذرانند. بعد از اتمام این دوره، دوباره دانشجویان باید در آزمون شرکت کنند. با قبولی در آزمون، دانش آموخته می تواند تخصص خود را انتخاب کند. آلمان همچنین در زمینه های مختلف دندانپزشکی مانند جراحی فک و صورت، اندودنتیکس، پریودنتیکس، ارتودنسی، پروتز و غیره تخصص ارائه می دهد. طول دوره نرمال بسته به تخصصی که انتخاب می کنید 3 تا 6 سال است.

   تحصیل داروسازی در آلمان

در مطالعات فارماکولوژی، شما دانش علوم طبیعی و پزشکی را برای درک نحوه عملکرد داروها و همچنین مشکلات فیزیولوژیکی تشریحی یکپارچه می کنید. شما تجربه تحقیق در مورد داروها و تحویل ایمن آنها به پزشکان و بیماران را به دست خواهید آورد. موضوعات و رشته های بعدی به عنوان مثال به زیست شناسی دارویی، یافتن و استفاده از مواد فعال در حیوانات و گیاهان، برنامه ریزی شیمی مولکولی دارویی، آزمایش، و ساخت مواد فعال در آزمایشگاه، تقسیم می شوند. فارماکولوژی و سم شناسی برای تعیین اثر مواد دارویی، چگونگی اثر آن ها و سازگاری آن با سایر مواد دارویی می باشد و این امر تعیین کننده اثرات درمانی مواد دارویی است و به ایمنی و کیفیت مدیریت دارو می پردازد. اگر می خواهید در علوم طبیعی کار کنید و به پزشکی علاقه مند هستید، داروسازی با فرصت های شغلی عالی انتخاب مناسبی است.
تحصیل در رشته داروسازی 8 ترم یعنی چهار سال به طول می انجامد. در طول تحصیل، شما باید دو دوره آموزشی که هر کدام 4 هفته به طول می انجامد را بگذرانید. یکی از این دوره های آموزشی در داروخانه های عمومی برای آشنایی با جنبه کاربردی این تخصص خواهد بود. پس از اتمام دوره های اصلی که 4 ترم طول می کشد، می توانید در اولین آزمون سراسری شرکت کنید. پس از اتمام دوره دوم که 4 ترم نیز طول می کشد، می توانید در آزمون سراسری دوم شرکت کنید. برای کار به عنوان داروساز پس از تحصیل در رشته داروسازی، همچنان باید یک سال آموزش عملی در رشته داروسازی را بگذرانید. برای اخذ مجوز فعالیت حرفه ای داروساز باید بعد از این سال عملی آزمون داروسازی گرفته شود و پس از آن می توان درخواست مجوز داد.

شرایط پذیرش در موسسات آموزش عالی آلمان

  شرایط پذیرش برای مدرک لیسانس آلمان:

برای صلاحیت ورود به آموزش عالی برای پذیرش در هر دوره تحصیلی در هر موسسه آموزش عالی در آلمان، متقاضیان باید یا "The Allgemeine Hochschulreife" که معمولا به عنوان "Abitur" یا "Fachverbindungene Hochschulreife" شناخته می شود، یا یک گواهی پایان تحصیلات خارجی قابل مقایسه با هر یک از این دو را داشته باشند. مدارک ورود به دانشگاه آلمان با گذراندن موفقیت آمیز 12/13 سال تحصیل در یک مدرسه متوسطه آلمانی، از جمله قبولی در امتحان نهایی دبیرستان، به دست می آید. همچنین افراد شاغل و بزرگسالان می توانند می توان ابیتور را با شرکت در آزمون Abitur اخذ کنند. دانشجویان بین المللی که گواهی پایان تحصیلات متوسطه خارجی آنها در آلمان برای تحصیلات آکادمیک به رسمیت شناخته نمی شود، باید یک دوره مقدماتی یک ساله را طی کنند و در امتحان برای شناسایی شرکت کنند. آنها همچنین باید گواهی پایان تحصیلات متوسطه خارجی خود، مدرکی مبنی بر قبولی در آزمون ورودی دانشگاه در کشور خود (در صورت وجود)، مدرک ثبت نام در چنین دانشگاهی (در صورت وجود)، مدرکی مبنی بر گذراندن واحدهای خاص (در صورت وجود) ارائه دهند.

  Admission Exam

برخی از موسسات آموزش عالی در آلمان، به ویژه هنر و ورزش نیز از متقاضیان خود می خواهند که در آزمون پذیرش شرکت کنند تا درک و استعداد آنها در موضوعات اصلی رشته تحصیلی بررسی شود.

  تسلط به زبان آلمانی (فقط برای دانشجویان بین المللی)

اکثر موسسات آموزش عالی آلمان، به ویژه آنهایی که دارای برنامه تحصیل آلمانی هستند، از متقاضیان بین المللی خود می خواهند که دانش خوبی از زبان آلمانی داشته باشند.

  زبان آلمانی را می توان در طول تحصیل به یکی از روش های زیر ارائه داد:

  دیپلم زبان آلمانی کنفرانس دائمی - سطح دوم (Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz - سطح دوم - DSD II).
   آزمون مهارت زبان آلمانی برای پذیرش در آموزش عالی برای متقاضیان خارجی (DSH).
   آزمون زبان آلمانی به عنوان زبان خارجی برای متقاضیان خارجی (تست آلمانی به عنوان زبان خارجی برای متقاضیان خارجی - آزمون DAF)
   آزمون زبان آلمانی به عنوان بخشی از آزمون ارزیابی در یک کالج مقدماتی.

  برای درخواست در کالج هنر و موسیقی آلمان، متقاضیان باید دو مورد زیر را ارسال کنند:

   صلاحیت ورود به آموزش عالی.
   استعداد هنری
در مواقعی متقاضیان ممکن است بدون مدرک تحصیلی عالی و پس از شواهدی مبنی بر داشتن استعداد هنری یا موسیقی خاص پذیرفته شوند.

  برای درخواست در یک دانشگاه علمی کاربردی آلمان، متقاضیان باید دو مورد زیر را ارسال کنند:

   مدرک ورود به آموزش
  عالی/Fachhochschulreife. استعداد هنری (یعنی برای برنامه مطالعاتی طراحی)

  برای درخواست در Berufsakademien آلمان، متقاضیان باید یکی از موارد زیر را ارسال کنند:

   صلاحیت ورود به آموزش عالی.
   Fachhochschulreife و کنکور.

  برای درخواست در Fachschulen آلمان، متقاضیان باید یکی از موارد زیر را ارسال کنند:

Fachhochschulreife پبرای یک حرفه شناخته شده که نیاز به آموزش قبلی دارد).
   مدرک حداقل 1 سال سابقه کار در این حرفه.
   مدرک فارغ التحصیلی از هنرستان.
یا
   مدرک تحصیلی از مدرسه فنی حرفه ای/مدرک تحصیلی معادل.
   گواهی حداقل 5 سال سابقه کار در این حرفه.
یا برای مشاغل اجتماعی:
   فارغ التحصیلی از دبیرستان.
   مدرک تحصیلی و آموزشی مرتبط.

شرایط پذیرش برای مدرک کارشناسی ارشد آلمان:

   مدرک لیسانس مرتبط با تحصیلات کارشناسی ارشد.
   آزمون ورودی (برای تحصیلات کارشناسی ارشد در رشته هنر).
   استعداد ویژه (برای تحصیلات کارشناسی ارشد در رشته هنر).
   مدرک حداقل 1 سال سابقه کار

شرایط پذیرش در مقطع دکتری آلمان:

   مدرک کارشناسی ارشد. صادر شده توسط دانشگاه ها/موسسات معادل یا دانشگاه های علمی کاربردی یا موسسه دیگر (در صورتی که متقاضی واجد شرایط باشد).
   مدرک لیسانس (در برخی موارد خاص). این امر در صورتی اعمال می‌شود که متقاضی واجد شرایط باشد، و آزمون برای ارزیابی استعدادهای وی باید "آزمون شایستگی " انجام شود. گاهی حتی بایستی در یک دوره مقدماتی شرکت کنند.
   مدارک دال بر قبولی در اولین آزمون دولتی

بهترین شهرهای آلمان برای دانشجویان بین المللی

صرف‌نظر از فرهنگ و تاریخ شگفت‌انگیز در تمام آلمان، ما فهرستی از شهرهایی که دانشجویان بین‌المللی تمایل دارند همیشه نظرات خوبی نسبت به آن‌ها بدهند، گردآوری کرده‌ایم.
در اینجا بهترین شهرهای آلمان برای دانشجویان بین المللی آورده شده است:
      مونیخ
      برلین
      اشتوتگارت
      فرانکفورت
      درسدن
      آخن
      بن
      هامبورگ
      کلن
      لایپزیگ
  

1- مونیخ
مونیخ پس از برلین و هامبورگ، سومین شهر بزرگ آلمان و یک مرکز بین المللی برای دانشجویان محسوب می شود. همچنین مرکز اصلی فناوری، هنر، نوآوری، تجارت و گردشگری در میان سایرین است. Oktoberfest یکی از جذاب ترین جشن هایی است که سالانه در مونیخ برگزار می شود، اما این تنها جاذبه آنجا نیست. دانشجویان بین المللی در مونیخ از فعالیت های متعدد در فضای باز و سرپوشیده مانند پیاده روی، اسنوبورد، اسکی، پاراگلایدر، شنا، قایقرانی و غواصی لذت می برند.
جدا از طیف وسیع فعالیت های اوقات فراغت، تخصص آکادمیک در دانشگاه های مونیخ بی بدیل است. مونیخ علاوه بر دانشگاه‌های در سطح جهانی، یک مرکز اقتصادی قوی با شرکت‌های معروف از صنایع در زمینه فناوری پیشرفته، الکترونیک، ارتباطات و همچنین خودرو است. این بدان معناست که این شهر جهانی برای دانشجویان شاغل و فارغ التحصیلان عالی است زیرا اقتصاد بسیار توسعه یافته تضمین می کند که دانشجویان فرصت های شغلی متعددی را در شهری که به دلیل نوآوری و اختراعات شناخته شده است، به دست آورند.
دو تا از بهترین دانشگاه‌های آلمان یعنی دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ و دانشگاه فنی مونیخ در این شهر واقع شده‌اند. این دانشگاه‌ها فرصت‌های متعددی را برای پیشرفت در اختیار شما قرار می‌دهند، زیرا تحصیلات عالی را در این پایتخت تضمین می‌کنید. برخی از بزرگ‌ترین ذهن‌ها در دانشگاه‌های مونیخ تحصیل کرده‌اند و از تجربه تغییردهنده زندگی آن استفاده کرده‌اند.

  
2- برلین
برلین نیز یکی از شهرهای جذاب برای دانشجویان بین المللی است.. این به دلیل این واقعیت است که این شهر پر جنب و جوش مکانی ایده آل برای افراد در هر سن و پیشینه ای است. در برلین، می‌توانید از بسیاری از رویدادهای فرهنگی لذت ببرید و دانشجویان بین‌المللی از فرهنگ و تاریخ برلین بیشتر لذت ببرند و از طریق طیف گسترده‌ای از موزه‌های جنگ و خانه‌های سینما اطلاعات بیشتری کسب کنند. اساساً در هر گوشه از شهر تاریخ وجود دارد و هیچ کس در واقع برلین را بدون دانستن چیزی در مورد گذشته جذاب آن ترک نمی کند.
دانش آموزان می توانند خود را در طبیعت زیبای این شهر غرق کنند. پارک‌های متعدد برلین مکانی را فراهم می‌کنند که مردم می‌توانند در آنجا بنشینند و استراحت کنند یا به سادگی قدم بزنند و از صدای پرندگان و باد که در میان درختان زمزمه می‌کنند لذت ببرند. علاوه بر این، در مقایسه با سایر شهرهای اروپایی، برلین کاملاً مقرون به صرفه است. در میان مزایای بی شمار زندگی در برلین، تخفیف های دانشجویی در گالری ها، کتابخانه ها، یا خرده فروشی ها و فروشگاه های بزرگ برخی از بهترین مزایا هستند.
برلین دارای پنج دانشگاه دولتی بزرگ و حدود 20 دانشگاه خصوصی، حرفه ای و فنی است. برلین همچنین دارای برخی از برترین مدارس بیزنس در جهان است. دانشجویان می توانند طیف گسترده ای از برنامه ها و دوره های تحصیلی را انتخاب کنند و تحصیلات خود را از برخی از بهترین دانشگاهیان در رشته های خود دریافت کنند. یکی دیگر از مواردی که دانشجویان بین المللی در برلین دوست دارند این واقعیت است که جمعیت دانشجویی بسیار قابل توجه است، به این معنی که به راحتی می توان بین افراد محلی و بین المللی رابطه دوستی ایجاد کنند. با طبیعت دوست داشتنی، زندگی شبانه پر جنب و جوش، و خلاقیت جاری آن، این شهر مطمئنا در نوع خود بی نظیر است.

  
3- اشتوتگارت
این شهر به عنوان یکی از قوی ترین مناطق صنعتی، محیطی ایده آل برای تحصیل و پیشرفت شغلی برای دانشجویان (به ویژه کسانی که در رشته مهندسی هستند) فراهم می کند. اگر چیزی در رابطه با اشتوتگارت شنیده اید، ممکن است چیزی مربوط به دو شرکت جهانی باشد که مقر آنها در این شهر قرار دارد، پورشه و دایملر. اما احتمالاً در مورد دانشگاه های سطح جهانی آن نیز شنیده اید که مهارت های عملی و نظری را برای هر دانشجویی ارائه می دهند.
یکی دیگر از ویژگی های بارز این شهر جنوب غربی آلمان، سرسبزی آن است. اشتوتگارت تا حد زیادی به خاطر باغ وحش و باغ گیاه شناسی خود شناخته شده است، که آن را به مکانی عالی برای دانشجویان بین المللی که علاقه خاصی به طبیعت دارند تبدیل می کند. اما جدای از طبیعت، دانش‌آموزان می‌توانند رویدادهای فرهنگی متعددی را نیز در این شهر ببینند، مانند نمایش‌های فیلارمونیک یا اپرا، جشنواره‌های باله یا نمایشگاه‌های مسافرتی. اسنوبورد، اسکی و پیاده‌روی نیز از جمله فعالیت‌هایی است که ساکنان در فضای باز تمایل به انجام آن دارند.
هزینه زندگی در اشتوتگارت نیز بسیار مناسب است و تحصیل در این شهر دوست داشتنی را به یک انتخاب عالی تبدیل می کند. گردشگران به سادگی عاشق بازدید از اشتوتگارت و موزه‌های هنر و ماشین، کاخ‌ها و بازارهای آن هستند. پردیس‌های دانشگاهی در اشتوتگارت به دانشجویان بین‌المللی کمک می‌کنند تا با سایر دانشجویان بین‌المللی دیگر آشنا شوند و ارتباطات جهانی ایجاد کنند. بسیاری از فعالیت‌های فوق برنامه، مانند کارگاه‌ها، نمایشگاه‌های تجاری، و باشگاه‌های دانشجویی، به دانشجویان این اطمینان را می‌دهد که فرصتی برای معاشرت و یادگیری در حین آن داشته باشند.

  
4- فرانکفورت
فرانکفورت یک انتخاب عالی برای مقصد تحصیلی است، به خصوص برای کسانی که علاقه مند به تحصیل در امور مالی یا تجارت هستند. این مرکز دارای تمرکز زیادی از مراکز تجاری و گردشگری است که به اقتصاد ملی کمک می کند و همچنین کسب تجربه و دانش مورد نیاز در دنیای تجارت را برای دانش آموزان آسان تر می کند. فرانکفورت به‌خاطر آسمان‌خراش‌های متعدد و ساختمان‌های منحصربه‌فردش به‌طور چشمگیری شناخته می‌شود که آن را در تمام شکوه و عظمت خود شبیه شهری آینده‌نگر می‌کند.
این شهر خانه برخی از دانشگاه های با رتبه بالا در اروپا است. کیفیت آموزشی که دانشگاه های معتبر فرانکفورت ارائه می دهند برای ذهن های جوان جاه طلبی که مشتاق یادگیری و استفاده حداکثری از یادگیری هستند عالی است. دانش‌آموزان در فرانکفورت می‌توانند مناظر زیبا، گاهی اوقات حتی غیرمتعارف، را تجربه کنند و مجموعه مهارت‌های خود را از با استعدادترین اساتید جهان کسب کنند. ملاقات با افراد جدید نیز یکی از بزرگترین امتیازاتی است که با انتخاب این مقصد تحصیلی به دست می آید.
برخی از جاذبه های توریستی که هنگام تحصیل در فرانکفورت در کنار آنها زندگی می کنید شامل طیف گسترده ای از موزه ها است. موزه فیلم آلمان که به تولید فیلم و فناوری اختصاص دارد. موزه هنر مدرن که هر بار ارزش بازدید را دارد. خانه اپرای قدیمی یک شگفتی معماری را ارائه می دهد. در حالی که موزه Staedel مجموعه ای از آثار را به بازدیدکنندگان خود ارائه می دهد که قدمت آنها به قرن شانزدهم باز می گردد. به نظر می رسد همه چیز در این شهر ارزش بازدید شما را دارد!

  
5- درسدن
درسدن خانه دانشگاه های عالی و در سطح جهانی است که شرایط عالی برای یادگیری و پیشرفت را ارائه می دهند. در دانشگاه های معتبر درسدن، دانش آموزان می توانند دانش و مهارت های عملی خود را کسب کنند. از طریق دوره های کارآموزی متعدد، دانش آموزان می توانند از مهارت های خود در طیف گسترده ای از شرکت های فناوری مدرن واقع در درسدن استفاده کنند.
اسکان در درسدن نسبتاً مقرون به صرفه است و دانشجویان فرصت های مختلفی برای یافتن مسکن دانشجویی از طریق سازمان های دانشجویی مانند Studentenwerk Dresden دارند. دانشجویان بین المللی در درسدن با شهری متنوع پر از فرهنگ و تاریخ روبرو می شوند. از طریق پروژه‌های مشترک و فعالیت‌های فوق برنامه، دانشجویان بین‌المللی با ایجاد دوستی‌های جهانی با تعداد زیادی از دانشجویان دیگر مانند خودشان معاشرت می‌کنند.

  
6- آخن
آخن یک شهر فرهنگی است که در نوآوری و فناوری خود شکوفا شده است. این شهر کوچک در نزدیکی مرزهای آلمان با بلژیک و هلند است. این شهر اساساً با جاذبه های متعدد و مکان های دیدنی جالب، مغناطیسی برای دانشجویان بین المللی است. برای مثال، کلیسای جامع آخن اولین بنای تاریخی آلمان بود که در سال 1978 به عنوان میراث جهانی یونسکو به رسمیت شناخته شد.
دانشگاه‌های آخن به دلیل کیفیت علمی بالا و آموزش عالی شناخته شده‌اند. این شهر مرکز مهمی برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل علم و فناوری است. یکی از مشهورترین دانشگاه ها، دانشگاه RWTH آخن، در آخن واقع شده است. دانشجویان تمایل دارند محیطی دلپذیر را دوست داشته باشند که با تخصص غیرقابل انکاری که از موسسات آموزش عالی آخن دریافت می کنند، مطابقت دارد.
هنگام انتخاب این شهر شایان ستایش برای تحصیل، مقرون به صرفه بودن نیز یک مزیت بزرگ است. اگرچه چیزها آنطور که انتظار می رود ارزان نیستند، اما همچنان نسبت به بسیاری از شهرهای دیگر آلمان ارزان تر است. بلژیک و هلند بسیار نزدیک به شهر هستند، به این معنی که اگر دوست دارید کمی ماجراجویی داشته باشید، می‌توانید به سادگی سوار قطار شوید و آنجا باشید. در مجموع، آخن مقصدی ایده‌آل برای کسانی است که دوست دارند در یک شهر فرهنگی، کوچک‌تر، اما همچنان کافی برای کاوش باشند.

ویزای تحصیلی آلمان

اگر شما شهروند ایرانی هستید یا اقامت بلند مدت ایران را دارید می توانید برای دریافت ویزای تحصیلی به سفارت آلمان در ایران مراجعه کنید. مدارک لازم برای ارایه به سفارت به شرح زیر می باشد
1) عکس گذرنامه ای بیومتریک
2) فرم سفارت
3) گذرنامهی معتبر
4) اظهارنامه مربوط به هدف از تحصیل
5) نامه ی پذیرش
6) تأیید دانش زبانی
- اگر برای شروع ترم تحصیلی، رفتن به کالج و یا شرکت در دوره‌های زبانیِ مرتبط با رشته‌ی تحصیلی‌تان اقدام می‌کنید، باید مدرکی ارائه کنید که نشان دهد باید از چه سطحی از دانش زبانی برای شروعِ آن برخودار باشید.
7)گواهی تأمین مالی - یا با ارائهی مدرکی به اسم شما دال بر وجود موجودی بانکی به مبلغ 10332 یورو. روادید شما برچسبی با این مضمون خواهد داشت که شما باید این مبلغ را هنگام ورود به آلمان با خود همراه داشته و پس از رسیدن به مقصد یک حساب بانکی مسدود )بلوکه( باز نموده و این مبلغ را به آن واریز نمایید.
ایران.
- یا با ارائهی گواهی یک حساب مسدود (بلوکه) موجود در آلمان
8) گواهی مربوط مدارکی تحصیلیایی که تاکنون دریافت داشته اید
9) رزومه
10) گواهی مربوط به فعالیتهای شغلی و مشاغلی که تاکنون داشته اید
11) گواهی مربوط به بیمه ی درمانی معتبر

امکان اقدام برای ویزای همراه برای متقاضیان تحصیل در آلمان

دانشجویانی که متاهل هستند و می خواهند خانواده خود را ضمن تحصیل در کشور آلمان در کنار خود داشته باشند، این موضوع بسیار برایشان پر اهمیت است.
دانشجویان پس از دریافت ویزای تحصیلی خود می توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود درخواست ویزای همراه نمایند و این موضوع از دلایل محبوبیت آلمان برای دانشجویان متاهل به شمار می آید.
لازم به ذکر است علاوه بر دانشجویان متاهل، ویزای همراه برای افراد زیر 18 سالی که در مدارس آلمان مشغول به تحصیل می باشند، نیز دارای اهمیت فراوانی است. زیرا زیر سن قانونی هستند نیاز به داشتن قیم و سرپرست هستند. از این رو یکی از والدین با دریافت ویزای گاردین می تواند با فرزندش در کشور آلمان اقامت داشته باشد.