بازگشت
migration-austria

آشنایی با اتریش

اتریش نه تنها در مرکز اروپا قرار دارد - بلکه نقش مهمی در تاریخ اروپا ایفا کرده و بخشی جدایی ناپذیر در شکل دادن به اروپای امروزی است. اتریش به خاطر صحنه ورزش های زمستانی باشکوهش در منطقه آرلبرگ، زادگاه اسکی مدرن آلپاین، و اینسبروک، در دامنه کوه های آلپ، شهرت دارد. با این حال، کل اتریش عمدتاً کوهستانی است که مناظر خیره کننده و امکان پیاده روی بی پایان را در طول سال ایجاد می کند. شهرهای اصلی مانند وین و گراتس خانه بسیاری از قلعه‌ها، کاخ‌ها و باغ‌های باروک و موزه‌هایی هستند که نقش اتریش در تاریخ موسیقی و روان‌شناسی را نشان می‌دهند. از نوازندگان و آهنگسازان مشهور اتریشی می توان هایدن، مالر، لیست و البته موتزارت را نام برد، در حالی که زیگموند فروید، بنیانگذار روانکاوی نیز در آنجا متولد شد. تعداد کمی از کشورها به اندازه اتریش برای تحصیل در خارج از کشور قانع کننده و مقرون به صرفه هستند. اتریش در مرکز اروپا قرار دارد و دسترسی آسان به کشورهای همسایه از طریق هوا، جاده یا راه آهن دارد. اتریش با جمعیت 8.7 میلیون نفری کشور نسبتاً کوچکی است، اما دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی آن در سراسر جهان شناخته شده هستند. با داشتن پایه صنعتی پر رونق و نسبت اشتغال بالا، فرصت ها برای فارغ التحصیلان بسیار و متنوع است. وین قدیمی ترین و شناخته شده ترین شهر دانشگاهی اتریش است، اما می توانید در گراتس، اینسبروک، لینز یا سالزبورگ نیز تحصیل کنید. که همه از معماری فوق العاده و فرهنگ غنی که اتریش به آن مشهور است بهره می برند. در سال 2019، وین به عنوان شهر با بالاترین کیفیت زندگی در جهان توسط آژانس مشاوره مرسر (برای دهمین بار متوالی) رتبه بندی شد. کیفیت زندگی به طور کلی در اتریش بسیار بالا است.

امنیت اجتماعی

کیفیت بالای زندگی در اتریش با نرخ پایین جرم و جنایت، سطح بالای امنیت اجتماعی و زیرساخت های تفریحی جذاب منعکس شده است.

تحصیل در دانشگاه اتریش

برای چنین کشور کوچکی، برتری دانشگاه های اتریش در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است. بسیاری از آنها در رتبه‌بندی دانشگاه‌های بین‌المللی رتبه بالایی دارند و اگر تصمیم به تحصیل در این کشور را داشته باشید، تحصیلات با کیفیت خوبی را برای شما تضمین می‌کنند. علاوه بر آن، امتیاز دانشجویانی که از کشورهای دیگر اتحادیه اروپا می آیند این است که تحصیل در هر یک از دانشگاه‌های دولتی رایگان است. حتی اگر از کشوری خارج از اتحادیه اروپا می آیید، هزینه ها بسیار معقول و پایین تر از بسیاری از کشورهای دیگر اروپا هستند (حدود 1500 یورو در سال). دانشگاه‌های خصوصی می‌توانند نرخ‌های خود را تعیین کنند که می‌تواند بسیار بالاتر باشد، اما انتخاب‌های زیادی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد که مطمئناً یکی را پیدا می‌کنید که متناسب با بودجه و آرزوی تحصیلی شما باشد. دانشگاه وین قدیمی ترین دانشگاه در جهان آلمانی زبان است که در سال 1365 تأسیس شد و در شهری که به دلیل فرهنگ و همچنین زندگی شبانه اش مشهور است، قرار دارد. با 15 برنده جایزه نوبل مرتبط است و نزدیک به 200 برنامه تحصیلی مختلف برای انتخاب دارد که بسیاری از آنها به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

زندگی در اتریش به عنوان دانشجو

بسیاری از دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد، اتریش را برای تحصیل انتخاب می کنند. به طور متوسط، حدود 15 درصد از دانشجویان اتریش از خارج از کشور می آیند، که این امر محیط مطالعاتی متنوع و چندفرهنگی را تضمین می کند. اگرچه هزینه زندگی در سرتاسر اتریش متوسط است، اما استاندارد زندگی در اروپا از بالاترین سطح برخوردار است و دانشجویان اغلب برای سفر، هزینه های ورودی و حتی فعالیت های ورزشی نیز تخفیف دریافت می کنند.

سیستم آموزش عالی اتریش

تعداد زیادی مؤسسه آموزش عالی با کیفیت بالا در هر 9 استان فدرال، فضایی باز برای خلاقیت و نوآوری را ارائه میدهد. . در بسیاری از زمینه ها موسسات اتریشی دستاوردهای برجسته ای در سطح بین المللی دارند و شهرت بالایی به دست آورده اند. اتریش سنت طولانی در آموزش عالی را با تحقیقات پیشرفته ترکیب می کند و شش نوع موسسه آموزش عالی را ارائه می دهد: دانشگاه ها ( 6 دانشگاه هنر، 3 دانشگاه پزشکی و 3 دانشگاه فنی) دانشگاه خصوصی دانشگاه علمی کاربردی دانشگاه تربیت معلم

دانشگاه ها

دانشگاه های اتریش از نظر اندازه و ساختار دارای تنوع بسیار زیادی هستند. پیشنهادات آموزشی آنها منعکس کننده این تنوع است. برنامه های تحصیلی در دانشگاه های جامع سنتی در وین، گراتس، اینسبروک، کلاگنفورت، لینز و سالزبورگ طیف وسیعی از موضوعات دانشگاهی را پوشش می دهد. از سوی دیگر، دانشگاه‌های فنی و پزشکی اتریش بر طیفی از رشته‌های نظری و کاربردی بسیار تخصصی تمرکز دارند. در دانشگاه های اتریش تحقیق و تدریس به عنوان یک نهاد جدایی ناپذیر دیده می شود. با تکیه بر این اصل، تمام رشته های دانشگاهی (علوم انسانی، علوم طبیعی، حقوق، علوم اجتماعی و اقتصادی، پزشکی، فناوری، علوم معدنی، منابع طبیعی و علوم کاربردی زندگی و دامپزشکی) با هدف تقویت بین رشته ای هستند. کار پژوهشی میان رشته‌ای باعث ارتقای آموزش دانشگاهی می‌شود که برای توسعه مفاهیم و راه‌حل‌های دوراندیشانه تلاش می‌کند.

دانشگاه های هنر - سنت و مدرنیته

خواه موسیقی، هنرهای نمایشی، هنرهای زیبا یا هنرهای کاربردی، دانشگاه های هنر اتریش فضای ایده آلی را برای استفاده از تعامل جذاب هنر و علم و کسب آموزش عالی در رشته های مختلف فراهم می کنند.

دانشگاه های عمومی و تخصصی

• University of Vienna
• BOKU (University of Natural Resources and Life Sciences)
• University of Veterinary Medicine, Vienna
• WU (Vienna University of Economics and Business)
• University of Klagenfurt
• University of Salzburg
• University of Graz
• University of Innsbruck
• Johannes Kepler University Linz (JKU)

دانشگاه های پزشکی

• Medical University of Vienna
• Medical University of Graz
• Medical University of Innsbruck

دانشگاه های هنر

• University of Applied Arts Vienna
• MDW (University of Music and Performing Arts Vienna)
• Academy of Fine Arts Vienna
• Mozarteum University Salzburg
• University of Music and Performing Arts (KUG)
• University of Art and Design Linz

دانشگاه های فنی

• Vienna University of Technology • Montanuniversität Leoben • Graz University of Technology

دانشگاه برای تحصیلات تکمیلی

University for Continuing Education Krems

ساختار برنامه های تحصیلی

اکثر دانشگاه ها و دانشگاه های علمی کاربردی موارد زیر را ارائه می دهند: برنامه های لیسانس که با مدرک لیسانس به پایان می رسد. واحدهای ECTS: حداقل 180 برنامه های کارشناسی ارشد، که مستلزم تکمیل موفقیت آمیز برنامه تحصیلی لیسانس است و با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد خاتمه می یابد ECTS حداقل 120 برنامه‌های دکترا: مطالعات دکترا بر اساس تکمیل موفقیت‌آمیز دوره‌های سنتی یا کارشناسی ارشد است و برای نشان دادن توانایی تحقیق مستقل در نظر گرفته شده است. دوره های دکترا با مدرک ›Doktor/in‹ یا ›PhD‹ به پایان می رسد. مدت زمان حداقل سه سال بدون اعطای واحدهای ECTS است.

تقویم تحصیلی

سال تحصیلی در اتریش به طور معمول از اول اکتبر شروع می شود و در 30 سپتامبر سال بعد به پایان می رسد و شامل دو ترم است: ترم زمستانی (1 اکتبر تا 30 ژانویه) ترم تابستانی (1 مارس تا 30 سپتامبر)

پذیرش

پذیرش در آموزش عالی اتریش توسط خود مؤسسات آموزشی سازماندهی می شود. برای پذیرش در یک برنامه آموزش عالی، ابتدا باید با موسسه ای که این برنامه را ارائه می دهد تماس بگیرید. آنها می توانند به شما اطلاع دهند که دقیقاً کدام شرایط پذیرش برای برنامه انتخابی شما اعمال می شود. به طور معمول، مدارک زیر برای پذیرش مورد نیاز است:

    • برای برنامه های کارشناسی:

دانش آموزان با گواهی پایان تحصیلات اتحادیه اروپا EEA: مدرک هویت (عکس پاسپورت) گواهی پایان دوره متوسطه که به شما حق پذیرش تحصیلات دانشگاهی در کشور خود را می دهد تسلط به زبان آلمانی (گواهی پایان دوره متوسطه که دروس آلمانی حداقل 4 سال را تایید می کند یا مدرک زبان آلمانی یا مدارک مشابه) دانش آموزان دارای گواهی پایان تحصیلات غیر اتحادیه اروپا EEA: مدرک ملیت (عکس پاسپورت) گواهی پایان دوره متوسطه معادل تسلط به زبان آلمانی (گواهی پایان دوره متوسطه که دروس آلمانی حداقل 4 سال را تایید می کند یا مدرک زبان آلمانی یا مدارک مشابه)

    • برای برنامه های کارشناسی ارشد:

تکمیل موفقیت آمیز حداقل 6 ترم مدرک لیسانس تخصصی مرتبط (حداقل 180 ECTS)

    • برای دوره های دکتری:

مدرک کارشناسی ارشد در همان رشته تحصیلی که پروپوزال تحقیقاتی شما یا معادل آن است.

    • دانشگاه های علمی کاربردی:

برای اکثر برنامه های تحصیلی در دانشگاه های علمی کاربردی، باید به صورت آنلاین درخواست دهید. شرایط لازم برای پذیرش در مقطع کارشناسی به شرح زیر است مدرک عمومی ورودی دانشگاه (گواهی پایان دوره متوسطه معادل) یا صلاحیت حرفه ای مربوطه برخی از برنامه های مدرک Fachhochschule نیز به مدرکی مبنی بر دانش کافی از زبان آلمانی نیاز دارند. علاوه بر این، همه متقاضیان باید مراحل ورود را طی کنند. این از یک رشته به برنامه دیگر متفاوت است. معمولاً باید مدارک کتبی ارائه دهید، آزمون های کتبی یا شفاهی را پشت سر بگذارید و در مصاحبه شرکت کنید.

    • برای برنامه های کارشناسی ارشد:

تکمیل موفقیت آمیز حداقل 6 ترم مدرک لیسانس تخصصی مرتبط (حداقل 180 ECTS)

شهریه دانشگاه ها

برای دانشجویانی که وضعیت مشابه اتریشی ها دارند (یعنی اتباع تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا) و از حداقل مدت برنامه تحصیلی خود به اضافه دو ترم تجاوز نکرده اند، هیچ هزینه ای پرداخت نمی شود. بعد از گذشتن دو ترم از زمان فارغ التحصیلی باید هر ترم 363.36 یورو بپردازند. برای سایر دانشجویان کشورهای ثالث (که دارای مجوز اقامت دانشجویی هستند) معمولاً 726.72 یورو در هر ترم مورد نیاز است. هزینه عضویت در اتحادیه دانشجویی "ÖH-Beitrag" و هزینه بیمه حوادث دانشجویی 20.20 یورو در هر ترم است و برای همه دانشجویان اجباری است. معافیت از پرداخت شهریه یا بازپرداخت کامل یا جزئی شهریه در موارد خاص امکان پذیر است (به عنوان مثال برای دارندگان بورسیه های تحصیلی خاص، برای شرکت کنندگان در برنامه های مبادله و مشارکت های دانشگاهی، برای دانشجویان کشورهای خاص).

بورسیه ها

فرصت های بورس تحصیلی مختلف و همچنین بودجه پروژه ممکن برای دانشجویان و محققان بین المللی وجود دارد. بسته به کشور مبدا و سطح تحصیل شما، گزینه های مختلفی برای تامین مالی وجود دارد. لطفا در نظر داشته باشید که بورسیه های تحصیلی توسط موسسات مختلف ارائه می شود.

برنامه های آمادگی دانشگاه

برنامه های آمادگی دانشگاه دوره های فشرده ای را برای متقاضیان دانشگاه های خارجی ارائه می دهد تا آنها را برای امتحانات تکمیلی که توسط دانشگاه ها تجویز می شود آماده کند. موسسات دوره هایی را در موارد زیر ارائه می دهند:

آلمانی به عنوان یک زبان خارجی انگلیسی، ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، تاریخ، جغرافیا

OeAD شخص حقوقی برای برنامه های آمادگی دانشگاهی دانشگاه های وین، گراتس و لئوبن است. علاوه بر برنامه های آماده سازی که توسط OeAD اداره می شود، سایر مؤسسات آموزش عالی نیز برنامه های مقدماتی را ارائه می دهند. اطلاعات بیشتر را در اینجا پیدا می کنید. توجه: فقط در صورتی می توانید در دوره آلمانی برنامه آمادگی دانشگاه ثبت نام کنید که قبلاً توسط یکی از دانشگاه های اتریش پذیرفته شده باشید. اگر برنامه تحصیلی انتخابی شما عمدتاً به زبان آلمانی برگزار می شود، برای پذیرش در دوره آلمانی برنامه آمادگی دانشگاهی، لازم است سطح آلمانی حداقل A2 طبق چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان ها (CEFR) را ثابت کنید. به این معنی که ابتدا باید مدرک زبان حداقل A2 داشته باشید تا بتوانید برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود درخواست دهید (فقط اگر برنامه تحصیلی شما عمدتاً به زبان آلمانی برگزار شود).

زندگي كردن در اتریش

در اتریش ثبت نام در مقامات شهری (Meldeamt: Gemeindeamt, Magistratisches Bezirksamt) در عرض سه روز کاری پس از ورود به کشور الزامی است. برای این کار به یک فرم ثبت نام (Meldezettel، موجود در دفاتر ثبت نام یا اینترنت) نیاز دارید که باید توسط شما تکمیل شود و توسط صاحبخانه امضا شود (در خوابگاه های جوانان و هتل ها این ثبت نام توسط مدیریت انجام می شود). تغییر آدرس نیز باید ظرف 3 روز کاری به اداره ثبت گزارش شود. لطفا فراموش نکنید که هنگام خروج از اتریش به اداره ثبت اطلاع دهید. توجه: اتباع کشورهای اتحادیه اروپا / EEA و اتباع سوئیس در صورت اقامت بیش از 3 ماه در اتریش باید برای تأیید ثبت نام (Anmeldebescheinigung) نیز درخواست دهند. در اتریش ثبت نام در مقامات شهری (Meldeamt: Gemeindeamt, Magistratisches Bezirksamt) در عرض سه روز کاری پس از ورود به کشور الزامی است. و باید مطمئن شوید که در طول اقامت خود به درستی بیمه شده اید.

هزینه های زندگی

آیا می خواهید بدانید که هزینه زندگی در اتریش چقدر است؟ اگرچه اتریش جزو ثروتمندترین کشورهای جهان به حساب می آید، اما هزینه عمومی زندگی در اتریش در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی چندان بالا نیست.

    • چقدر پول نیاز خواهم داشت؟

در فهرست زیر تخمینی از هزینه های زندگی ماهانه برای دانشجویان (به یورو) را خواهید یافت. این ارقام فقط به عنوان یک دستورالعمل عمل می کنند و نمی توانند الزام آور تلقی شوند. در هزینه های اسکان، مکانی در یک سالن دانشجویی به عنوان مبنای محاسبه قرار گرفته است.

    محل اقامت تقریبا 450 یورو

هزینه ها بستگی به شهری که می خواهید در آن تحصیل کنید واینکه چه چیزی در اجاره گنجانده شده است دارد. به عنوان مثال، مسکن در وین گرانتر از شهرهای کوچکتر است.

    غذا (به استثنای کالاهای لوکس) تقریباً 250 یورو

خوشبختانه اتریش سوپرمارکت های تخفیفی زیادی دارد که غذا را با قیمت های مناسب ارائه می دهند. بسیاری از دانشگاه ها کافه تریاهای دانشجویی سلف سرویس (منسا) دارند که می توانید یک وعده غذایی خوب با قیمت مناسب تهیه کنید. اما ارزان ترین راه برای غذا خوردن این است که خودتان آشپزی کنید. برخی از قیمت‌های متوسط: یک فنجان قهوه/چای در کافه: 3 یورو، یک ساندویچ در نانوایی: 3.50 یورو، یک شام در یک رستوران دانشجویی معمولی: 10 یورو.

    نیازهای شخصی (کتاب، فرهنگ، تفریح): تقریباً 300 یورو

بلیط مترو یا اتوبوس حدود 2.50 یورو برای یک کرایه در شهر، بلیط سینما تقریباً 9 یورو و بلیط موزه حدود 8 یورو هزینه دارد. با این حال حمل و نقل عمومی و بسیاری از موزه‌ها، سینماها، تئاترها و سایر مکان‌های فرهنگی هنگام نشان دادن کارت دانشجویی، تخفیف‌های دانشجویی می‌دهند.

    مجموع در هر ماه تقریبا 1000 یورو

متوسط هزینه زندگی ماهانه یک دانشجو در اتریش تقریباً 1000 یورو است. این ممکن است بسته به محل تحصیل شما کمی متفاوت باشد - برای مثال، هزینه های اقامت و سایر هزینه های زندگی ممکن است در وین و سایر شهرهای بزرگتر بیشتر از شهرهای کوچک تر باشد. و البته، مقدار پولی که شما نیاز خواهید داشت تا حد زیادی به نوع زندگی شما بستگی دارد. بنابراین، گفتن اینکه یک دانشجو در اتریش به چه مقدار پول در ماه نیاز دارد، دشوار است.

    • محل اقامت

آیا به دنبال اطلاعاتی در مورد اقامت در اتریش هستید؟ ما اطلاعات مفیدی برای یک جستجوی موفق داریم! اتریش سنت اسکان در محوطه دانشگاه را ندارد. دانشجویان در اتریش یا در یک سالن اقامتی یا در خوابگاه خصوصی زندگی می‌کنند. برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر، دانشگاه های اتریش یا UAS (Fachhochschulen) به طور خودکار اتاقی را هنگام ثبت نام برای دوره خود اختصاص نمی دهند. بلکه باید خودتان برای اقامت جستجو کنید.

    • پیدا کردن یک فلت

گزینه های زیادی برای ترتیب دادن محل اقامتی وجود دارد که مناسب شما باشد، اما مطمئن شوید که در اسرع وقت به دنبال اتاقی هستید. همچنین مهم است که در دانشگاه خود بررسی کنید که آیا آنها می توانند یک اتاق ترتیب دهند یا خیر.

    • مسکن دانشجویی OeAD

مسکن دانشجویی OeAD سالانه برای حدود 12000 دانشجو در OeAD-Guesthouses و سایر اقامتگاه های دانشجویی در وین، گراتس، سالزبورگ، اینسبروک، لینز، کلاگنفورت و لئوبن، محل اقامت ارائه می دهد. 2/3 دانشجویان در وین مستقر هستند و بیش از 2500 نفر در خانه های مربوطه اقامت دارند.

زندگی در یک فلت مشترک (به اصطلاح "WG")

آپارتمان های مشترک خصوصی (به آلمانی Wohngemeinschaften یا فقط WG نامیده می شود) احتمالاً محبوب ترین شکل اقامت هستند. چند دانش آموز با هم یک آپارتمان دارند و هر کدام اتاق مخصوص به خود را دارند، در حالی که آشپزخانه و حمام مشترک دارند. ساکنان نیز اجاره بها را تقسیم می کنند. بسته به جایی که تحصیل می کنید، باید حدود 250 تا 450 یورو در ماه برای اجاره هزینه کنید.

    • قرارداد خود را بررسی کنید

قبل از امضای قرارداد، مطمئن شوید که چه صورت حساب هایی در اجاره گنجانده شده است، زیرا ممکن است تأثیر زیادی بر بودجه شما داشته باشد. برخی از اقامتگاه ها شامل گاز، برق، تلویزیون و اینترنت در اجاره می شوند و برای برخی دیگر هزینه های اضافی علاوه بر اجاره بها هستند. حتما قبل از امضای قرارداد اجاره خود را نیز مطالعه کنید. بررسی کنید که اجازه دارید با اتاق خود چه کاری انجام دهید. به عنوان مثال، ممکن است اجازه نداشته باشید دیوارها را رنگ کنید. همچنین، بپرسید اگر مشکلی دارید، به عنوان مثال، انسداد مجرای فاضلاب، با چه کسی صحبت کنید. اگر در مورد محل اقامت خود شکایتی دارید، ابتدا باید با مسئول مستقیم صحبت کنید. اگر به کمک نیاز دارید، می توانید از افسر مسکن یا هماهنگ کننده خوابگاه در دانشگاه خود بپرسید.

    • کار کردن

اینکه آیا شما مجاز به کار در اتریش هستید یا نه به ملیت، نوع کار و - برای اتباع کشورهای ثالث - به نوع اقامت شما بستگی دارد. برای دانشجویانی که اتباع اتحادیه اروپا یا سوئیس هستند، مشروط بر رعایت مقررات مالی و بیمه ملی، هیچ محدودیتی در کار در اتریش ندارند. دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای کار در اتریش نیاز به مجوز کار دارند. مجوز کار توسط کارفرما قبل از شروع کار دانشجو گرفته می‌شود. اجازه کار برای همه دانشجویان تحصیل در اتریش (رشته‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) حداکثر تا ۲۰ ساعت در هفته اعطا می‌شود. کار در زمینه علوم و تحقیقات یا بر اساس قرارداد کاری و خوداشتغالی که به موجب آن شما کاملاً استخدام نشده‌اید و باید خودتان هزینه مالیات بر درآمد و بیمه درمانی را پرداخت کنید؛ به مجوز احتیاج ندارد.