engineer-germany

تحصیل در رشته مهندسی در آلمان 2023

رشته های مهندسی از محبوب ترین رشته ها برای دانشجویان بین المللی در آلمان است. از ترم زمستانی 2017/18، در مجموع 139559 دانشجوی بین المللی در دانشکده های مهندسی آلمان تحصیل می کردند.
این واقعیت به دلیل تصادفی غیرقابل توضیح نیست، بلکه اثر برتری جهانی در آموزش و تحقیق است که بر اساس سنت طولانی و غنی در آموزش عالی و رویکردی انقلابی نسبت به چالش‌های مهندسی آینده ساخته شده است.
دانشکده های مهندسی آلمان به طور مداوم در لیست بهترین دانشگاه های مهندسی در جهان بر اساس بسیاری از رتبه بندی های مرتبط قرار می گیرند. به طور کلی، آنها به دلیل روش‌های آموزشی آینده‌نگر، برنامه‌های مطالعاتی تمرین‌محور، کادر علمی عالی، امکانات مدرن و چشم‌اندازهای برجسته آینده ارزشمند هستند.

در چه رشته های مهندسی می توانم در آلمان تحصیل کنم؟

مهندسی یک اصطلاح گسترده است و شامل رشته های بی شماری می شود. همانطور که مطالعه در این زمینه بیشتر توسعه می یابد، بسیاری از مناطق تحصیلی جدید متولد می شوند.
دانشگاه های مهندسی آلمان در سطح جهانی همیشه حرف اول را می زنند. طرح های دوره آنها شامل مجموعه کاملی از رشته های مهندسی است که همه موضوعات زیر را پوشش می دهد.
      مهندسی مکانیک
      مهندسی خودرو
      مهندسی پزشکی
      مهندسی محیط زیست
      مهندسی برق
      مهندسی رایانه
      مهندسی مالی
      مهندسی داده
      مهندسی هوا فضا
      مهندسی شیمی
      مهندسی ارتباطات و اطلاعات
      مهندسی پزشکی
      مکاترونیک
      مهندسی نانو
      مهندسی هسته ای
در آلمان به راحتی می توانید رشته مهندسی دلخواه خود را پیدا کنید. تعداد زیادی دانشگاه وجود دارد که رشته های مهندسی و برنامه های تحصیلی بی شماری را ارائه می دهند. متأسفانه، یک پایگاه داده واحد که شامل هر مدرک مهندسی باشد وجود ندارد. با این حال، آژانس تبادل آکادمیک در آلمان معروف به DAAD دارای پایگاه داده ای است که تعداد زیادی از مدارک مهندسی بین المللی را در آلمان نشان می دهد.

برترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل در رشته مهندسی

آلمان مکان مناسبی برای تحصیل مهندسین جوان است. این کشور دارای چندین دانشگاه برجسته است که به طور مداوم در بین بهترین های جهان قرار دارند. تعداد زیادی از صنایع برتر در آلمان مستقر هستند و فعالیت می کنند. دانشگاه های محلی همکاری قوی با این شرکت ها دارند و بسیاری از فارغ التحصیلان آنها برای دنبال کردن مشاغل موفق جذب این شرکت ها شده اند.
اگر در حال آماده شدن برای تحصیل در رشته مهندسی در آلمان هستید، شاید بخواهید بهترین دانشگاه ها را انتخاب کنید. تعداد زیادی دانشکده مهندسی وجود دارد، اما تعداد کمی از آنها بالاتر از بقیه قرار دارند. در این مقاله برترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل در رشته مهندسی را به شما معرفی می کنیم.
در زیر 7 دانشگاه برتر آلمان برای مهندسی آورده شده است.

دانشگاه فنی مونیخ (Technische Universitat Munchen)

دانشگاه فنی مونیخ که به اختصار TUM نامیده می شود در سال 1868 تأسیس شد و به طور مرتب در بین بهترین دانشگاه های جهان قرار می گیرد. مدارک مهندسی در این دانشگاه از جذاب ترین آنهاست.
این موسسه برنامه های تحصیلی را از طیف گسترده ای از رشته های مهندسی در تمام سطوح دانشگاهی ارائه می دهد. محل حضور بسیاری از محققان برجسته، دوره‌های تحصیلی انعطاف‌پذیر و بسیار پژوهش محور و واقع در یک محیط صنعتی بسیار توسعه یافته، دانشگاه فنی مونشن را به یک رویا برای هر دانشجوی بلندپرواز تبدیل کرده است.
برنامه های تحصیلی مهندسی در TUM حوزه های تحقیقاتی زیر را پوشش می دهد
      محیط زیست و آب و هوا
      انرژی و مواد اولیه
      زیرساخت پویا

مؤسسه فناوری کارلسروهر(Karlsruher Institut fur Technologie)

در سال 2009، مرکز تحقیقات کارلسروهه و دانشگاه کارلسروهر با هم متحد شدند تا موسسه فناوری کارلسروهر را تأسیس کنند، که به زودی به یکی از بهترین دانشکده های مهندسی در آلمان تبدیل شد.
در این دانشگاه، دوره های تحصیلی متعددی را خواهید دید که مجموعه گسترده ای از رشته های مهندسی را پوشش می دهد:
      مهندسی ساخت و ساز
      مهندسی برق
      مهندسی مکانیک
      علم مواد
      مهندسی رایانه

RWTH آخن (RWTH Aachen)

طیف گسترده ای از مدارک مهندسی، رویکردهای آموزشی نوآورانه، کورس های مطالعاتی بسیار پژوهش محور و امکانات مدرن تنها برخی از دلایل اصلی قرار گرفتن RWTH آخن در لیست بهترین دانشگاه های مهندسی در آلمان هستند.
برخی از برنامه های درجه مهندسی ارائه شده در RWTH آخن:
      لیسانس مهندسی مکانیک
      مهندسی محاسبات کارشناسی
      لیسانس ارتباطات فنی
      کارشناسی ارشد مهندسی انرژی
      مهندسی خودرو و حمل و نقل
      مهندسی هوانوردی

BTU Cottbus Senftenberg

مدارک مهندسی در دانشگاه فناوری براندنبورگ به گونه ای طراحی شده اند که به شما یک آموزش با ارزش جهانی و صلاحیت حرفه ای بالا را ارائه دهند. دوره های آنها تاکید زیادی بر جنبه های عملی مهندسی دارد تا شما را برای به کارگیری دانش خود در عمل آماده کند.
در این دانشگاه می‌توانید از میان یک طرح غنی از مدارک مهندسی، از جمله مدارک مهندسی مشترک، از جمله برخی از موارد زیر را انتخاب کنید:
      مدیریت و مهندسی بازرگانی
      مهندسی برق
      مهندسی مکانیک
      مهندسی قدرت
      فن آوری های پردازش مواد
      فناوری فرآیند - فناوری فرآیند و کارخانه
      فناوری مواد اولیه بیوژنیک
      مهندسی محیط زیست

دانشگاه ماگدبورگ (Magdeburg University)

تنوع برنامه های تحصیلی مهمترین عاملی است که این موسسه را در بین دانشکده های برتر مهندسی آلمان قرار می دهد. مهم نیست که در چه رشته ای از مهندسی می خواهید تحصیل کنید، شانس اینکه در دانشگاه ماگدبورگ چیزی مناسب پیدا کنید، زیاد است.
در نتیجه، فارغ التحصیلان مهندسی این دانشگاه از قابلیت استخدام بالایی برخوردارند زیرا می توانند در محیط های مختلف کار کنند.

دوره مهندسی ارائه شده در دانشگاه ماگدبورگ

      مهندسی صنایع
      مهندسی محیط زیست و انرژی
      مهندسی مکانیک
      مهندسی شیمی
      مهندسی رایانه
      مهندسی ریاضی
      مهندسی ورزش
      مهندسی پزشکی
      مهندسی فرایند

دانشگاه فنی برلین (Technical University of Berlin)

مدارک مهندسی در دانشگاه فنی برلین به شما آموزش جامعی را در زمینه های مختلف مهندسی ارائه می دهد. دوره های تئوری و جلسات تمرینی منظم در این دانشگاه با هدف آموزش متدولوژی هایی برای کاربردی کردن دانش نظری شما در دنیای واقعی دست به دست هم می دهند. به لطف چنین آمادگی علمی درخشان، مهندسین فارغ التحصیل این دانشگاه در بازار کار بسیار مورد تقاضا هستند.

TU Kaiserslautern

دانشگاه TU Kaiserslautern در سال 1970 افتتاح گردید. علیرغم اینکه این دانشگاه نسبتا جوان است، خود را در کنار بهترین دانشگاه های مهندسی در آلمان می بیند. در طول تحصیل، شما در معرض مشکلات زندگی واقعی قرار خواهید گرفت و کمک های حرفه ای که دریافت خواهید کرد به شما کمک می کند تا دیدگاهی انتقادی نسبت به مشکلات مختلف مهندسین داشته باشید.

برخی از رشته های مهندسی ارائه شده در TU Kaiserslautern در زیر نشان داده شده است

      مهندسی عمران
      مهندسی       ساخت و ساز
      فناوری چوب

مدارک مورد نیاز برای پذیرش

اینکه پوشه درخواست شما باید حاوی چه چیزی باشد، بسته به دانشگاه و رشته انتخابی شما متفاوت است. ملیت شما نیز نقش خواهد داشت. ممکن است از دانشجویان خارجی خواسته شود که مدارک بیشتری ارائه دهند.
      مدرک تحصیلی
      ریز نمرات
      مهارت زبانی
      رزومه
      انگیزه نامه
      گواهی بیمه سلامت

چگونه بفهمم مدرک من در آلمان به رسمیت شناخته می شود؟

برای اینکه ببینید آیا مدرک شما از نظر دانشگاه های آلمان مورد قبول است یا خیر، باید پایگاه داده anabin را چک کنید.
توجه داشته باشید که برخی از مدارک بین المللی به رسمیت شناخته شده در آلمان وجود دارد، بنابراین همیشه مطمئن شوید که سایت دانشگاه خود را بررسی کرده یا از طریق پست به آنها دسترسی داشته باشید. اگر استانداردهای کیفیت آموزش را مطابق با موارد مشخص شده رعایت نشده باشد، معمولاً یک دوره مقدماتی یک ساله را باید سپری می کنید.

مهارت زبانی

نکته دیگری که بسیاری از دانشجویان بین المللی آن را بسیار گیج کننده می دانند این است که آیا برای پذیرش در دانشکده های مهندسی آلمان باید به زبان آلمانی یا انگلیسی تسلط داشته باشند یا خیر.
توجه به این نکته بسیار مهم است که دوره های کارشناسی در دانشگاه های دولتی آلمان به زبان آلمانی تدریس می شوند. با این حال تعداد بسیار کمی از دانشکده های خصوصی وجود دارند که ممکن است مدرک لیسانس را به زبان انگلیسی ارائه دهند.
بنابراین اگر می خواهید مدرک لیسانس مهندسی را در آلمان دنبال کنید باید دانش خود را در زبان آلمانی ثابت کنید. به طور سنتی، مدارک علمی نیاز به دانش متوسط در آلمانی دارند. معمولاً مدرک سطح B2 مورد نیاز است، اما در سال‌های اخیر دانشگاه‌ها تمایل به افزایش انتظارات خود را نشان داده‌اند و به دنبال داوطلبانی با مدرک C1 هستند.
اگر برای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهندسی درخواست می دهید، می توانید به راحتی دوره ای را پیدا کنید که به زبان انگلیسی تدریس می شود.
برای رسیدن به رؤیای خود با ما در ارتباط باشید.